BASIN BÜLTENİ-ProjEkspert Gayrimenkul/İdikut: Kredi faizlerindeki düşüşü fırsat bilenler fiyatı bir günde %30 artırmak istedi
05/06/2020 18:14:39

    Yaşanan pandemi sürecinde derinden etkilenen gayrimenkul sektörü,  konut kredilerinde yapılan faiz indiriminin ardından yeniden canlandı.
Konut talebinde rekor artış yaşandı. Kamu bankalarının açıkladığı yeni  kredi paketleri ile birlikte kredili satışlara olan talep son 3 günde  yüzde 515 arttı.
    Gayrimenkul sektörünü canlandırmak üzere başlatılan kampanyanın  sektöre can suyu getirdiğine dikkat çeken ProjEkspert Gayrimenkul  kurucusu Emel Akbaş İdikut, kredilerin düşmesinin aynı hızda satış  fiyatlarını da yukarı yönlü etkilediğini belirtti. 4 yıldır durağan  olan satış fiyatları taleplerin artması ve kredilerin düşmesi ile  artış göstermeye başladı. Birçok mülk sahibi kredi faizlerindeki bu  düşüşü fırsat görerek fiyatları 1 günde %30 arttırma talebinde  bulundular.

    Satış fiyatlarının belirlenmesinde standartlar getirilmeli

    Fiyatlarda yeniden balon etkisi yaratmamak için biz gayrimenkul  danışmanları olarak elimizden geleni yapıyoruz ancak sektörün  geçtiğimiz yıllardaki gibi yeniden bir dar boğaza girmemesi için satış  fiyatlarının belirlenmesinde standartlar getirilmeli. Sektörü  hareketlendirmek için yapılan bu kampanyaya art niyet ile yaklaşanlara  müdahalede bulunulmalı. Serbest piyasa ekonomisi olabiliriz ama bir  gayrimenkulün fiyatı ekspertiz değerinin en fazla yüzde 20 altı ve  yüzde 20 üzeri oranında değişiklik gösterir. Bu denetim mekanizması  sağlanabilirse alıcılar da gönül rahatlığı ile yatırım yapar,  satıcılar da gönül rahatlığı ile doğru fiyatı sağladığına inanmış  olur. Sektörün canlanması ve bu talebin realize olmasını istiyorsak  fiyatları kontrol altında tutmamız şart.

    Kampanya ile gelen taleplerin yüzde 60'ı yatırım amaçlı oldu

    Covid 19 öncesi ve Covid döneminde gelen taleplerin yüzde 90'ı  oturum amaçlıydı. Bahsi geçen kredi kampanyası ile gelen taleplerin  ise yaklaşık yüzde 60'ı yatırım amaçlı oldu. Yine kampanya öncesinde  gelen taleplerin yüzde 80'i hemen teslim 2. el konutlara yönelik iken,  son 3 gündür gelen taleplerin yüzde 75'i yeni projelere ilgi duyuyor.

    Ev Almak İsteyene Büyük Fırsat!

    Oluşturulan kredi paketleri ev almayı düşünenlere büyük bir fırsat  sağladı. Uzun zamandır ertelenen konut alım ihtiyacı yeniden canlandı.
Geçtiğimiz hafta günlük ortalama talep sayımız 20 civarındayken hafta  başından itibaren yaklaşık yüzde 515 artarak 100'ün üzerine çıktı. Bu  kampanyadan faydalanmak isteyen vatandaş telefonlara sarıldı. Geçen  haftaya kadar günde 8-10 portföy sunumu yapılırken 3 gündür günde
50'nin üzerinde portföye servis sağlıyoruz.
    Gayrimenkul Sektöründe 2020'nin İkinci Yarısı Yılı Kurtarabilir
    Sektöre adeta ilaç gibi gelen bu kredi kampanyası, döviz ve altın  yatırımında uygulanan vergiler ile birlikte gayrimenkulü tekrar  yatırımcının radarına soktu. Eğer yeni normalleşme sürecini sağlıkla  atlatabilir ve ikinci bir Covid 19 krizi yaşanmazsa gayrimenkul  sektörü yılın ikinci yarısında tüm yılı kurtarabilir."
    ProjEkspert Gayrimenkul Hakkında: 15 yılı aşan gayrimenkul sektörü  tecrübesi ile ticari / konut yatırım danışmanlığından, kiralama  hizmetlerine, proje geliştirme ve pazarlama hizmetlerinden mülk  yönetimine, hukuk, ekspertiz, konut kredisi, tapu/sözleşme işlemleri  gibi yasal süreçlerin yönetiminden iç dekorasyon, mobilya ve peyzaj  hizmetlerine kadar birçok konuda müşterilerine destek vermek üzere bir  araya gelmiş emlak profesyonellerinden oluşmaktadır. ProjEkspert
Gayrimenkul, ProjEkspert Dizayn, ProjEkspert Global, ProjEkspert Proje
Pazarlama ve ProjEkspert Back-Up olmak üzere 5 alt markada danışmanlık  hizmetleri sağlamaktadır. Benimsedikleri 'Tam Kapsamlı Hizmet' ilkesi  ile sektörde ilk ve tek firma olarak  hem bireysel hem de kurumsal  yatırımcılara, konut ve ticari gayrimenkul satış süreçlerinin her  alanında, aktif bütünleşmiş hizmetler sunmaktadır.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.