BASIN BÜLTENİ-Kiğılı, geri dönüşümlü gömlek ve biyobuzunur etiketleriyle doğaya katkı sağlıyor
05/06/2020 18:14:44

   Türkiye’nin erkek giyim markası Kiğılı, 5 Haziran Dünya Çevre
Günü’nü, plastik şişelerin geri dönüşümünden elde ettiği gömlek ve  çevre farkındalığını artırmak için hazırladığı biyobozunur elyaftan  ürettiği “Ata tohumu” keseleri ile kutluyor.
    Birleşmiş Milletler tarafından 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre
Günü, bu yıl ‘Doğa Zamanı’ sloganı ve biyolojik çeşitlilik temasıyla,  tüm insanlığı kaybolmakta olan yaşamları korumak için sorumluluk  almaya davet ediyor. Dünya nüfusundaki artış hızına bağlı olarak  tekstil ve hazır giyim sektöründeki tüketim oranlarında önemli bir  artış görülüyor, bu artışın neden olduğu çevresel etkilerin  iyileştirilmesi ise hayati önem taşıyor.
    Günümüzde sürdürülebilirlik, çevre dengesi ile ekonomik büyümeyi  birlikte alan, hem doğal kaynakların etkin kullanımını sağlayan ve  çevresel kaliteye önem veren hem de gelecek kuşakların kendi  ihtiyaçlarını tehlikeye sokmaksızın bugünkü ihtiyaçlarını  karşılayabilen bir model olarak karşımızda duruyor. Gelecek kuşaklara  temiz bir dünya bırakmanın, bireyler kadar kuruluşların da  sorumluluğunda olduğu bilinci ile hareket eden Kiğılı, tüm yatırım  stratejilerini  gezegen, insan ve çevreye saygılı bir yaklaşımla ele  alıyor.

     Plastik şişelerden gömlek

    İnsan sağlığı ve refahının, ancak sağlıklı bir doğa ile mümkün  olduğunu  belirten Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, “Türkiye’nin markası  olarak tüm dünyada tanınmak hedefiyle çıktığımız yolculuğumuzda,  yaptığımız işi sürekli geliştirip, iyileştirirken, aynı zamanda içinde  yaşadığımız dünyaya fayda sağlamaya, gezegen, insan ve çevre için daha  iyi bir geleceğe katkıda bulunmaya odaklanıyoruz. Odak noktalarımızdan  biri de  hammadde tüketiminin azalması, atıkların ortadan kalkması,  gereksiz enerji tüketiminin engellenmesi ve israfın önüne geçilmesi  adına çok önemli bir rol üstlenen ‘geri dönüşüm’. Plastik şişelerden  geri dönüşümle kazanılan liflerden üretilmiş kumaşlarla elde  edeceğimiz ‘Recycle Gömlek’ bu yöndeki çalışmalarımızın önemli bir  sonucu. Bu sayede, üretim sürecinde kullandığımız kumaş, geri  dönüşümlü ipliklerden elde edilerek üretiliyor ve çok kısa bir zamanda  tüm mağazalarımızda satışa sunulacaktır.” şeklinde konuştu.
    Türkiye’nin ilk tohumu olan Ata tohumları ile çevresel farkındalık  projesi
    Çevresel farkındalık projesine dikkat çeken Hilal Suerdem, “İçinde  bulunduğumuz dönemde, doğayı korumanın gıda güvencesi açısından da ne  kadar önemli olduğunu  tarım topraklarımızın değerini bir kez daha  gördük. Bu kapsamda, yerel zenginliklerimizi hatırlatmak ve bu  zenginliklerin korunması için farkındalık yaratmak amacıyla hayata  geçirdiğimiz bir diğer önemli projemiz ise Ata Tohum projesi.
Ülkemizde yalnızca 60 çeşit bulunan ve kendiliğinden üreyebilen bu  tohumu, Kiğılı olarak sahiplenmeye karar verdik. Çevreye duyarlı  tekstil üretimi bilinci ile biyobozunur özellikte elyaftan üretilen  keseler içinde müşterilerimize dağıtmayı planladığımız Türkiye’nin ilk  ve çoğaltılabilen tohumu olan Ata tohumlarla, toplumda çevre bilinci  yaratmayı hedefliyoruz.” dedi.

    Sektörün geleceğini şekillendiriyoruz

    Çevre bilincinin sürdürülebilirliğinde şirketlere büyük  sorumluluklar düştüğünün altını çizen Suerdem, “Kiğılı olarak, insan  yaşamına özen gösteren, topluma fayda sağlayan çalışmalarımızın yanı  sıra sektördeki deneyimimizi, dijitalleşen dünyanın sunduğu  fırsatlarla güçlendirerek, hem insan hayatını iyileştirmeyi hem de  doğayı korumayı hedefliyoruz. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Ar-Ge  çalışmaları sayesinde, doğa dostu yenilikçi ve sürdürülebilir  ürünlerimizle sektörün geleceğini şekillendiriyoruz.” ifadelerini  kullandı....

[İleti kısaltıldı]  Tüm iletiyi görüntüle
6 Ek


Sayfa 2/2

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.