FİNANS

BASIN BÜLTENİ-Dahua Technology: Akıllı Sistemlerin Güvenlik Çözümleri İçindeki Payı 2022’de artacak
17/09/2021 18:13:12

Dünyanın önde gelen video merkezli IoT çözümleri sağlayıcılarından
Dahua Technology, 10 Eylül tarihinde Antalya’da düzenlediği bir  etkinlikle Türkiye’den ve Avrupa’dan gelen seçili sistem  entegratörlerine 2022 yılında kullanılacak yeni teknoloji ve çözümleri  tanıttı.

Yapay Zekâ Hayatın Her Alanında

2021 yılının en başarılı sistem entegratörlerinin katılımıyla  gerçekleşen etkinlik, Dahua ürün ve çözüm uzmanlarının sunumlarıyla  devam etti. Konuşmacıların pek çok farklı konudaki tecrübe ve  vizyonlarını paylaştıkları sunumların ortak noktası, akıllı  sistemlerin güvenlik çözümleri içerisindeki payının artacağı öngörüsü  oldu.

Dahua Türkiye Ülke Müdürü Eric Chen yaptığı açılış konuşmasında akıllı  sistemlerle ilgili düşüncelerini şu sözlerle ifade etti, “Teknolojinin  ilerlemesiyle birlikte AI tabanlı sistemleri gittikçe daha sık şekilde  hayatın her alanında görüyoruz. Dahua Technology olarak daima inovatif  çözüm ve ürünler geliştirerek en yeni teknolojileri kullanıcılarımıza  sunmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda şehircilikten perakendeye,  bankacılıktan trafik yönetimine insanların hayatını kolaylaştırmak,  onlara güvenli bir çalışma ve yaşama ortamı sunmak amacıyla yapay  zekânın gücünden faydalanıyoruz. Gelecekte de ürün ve çözümlerimizde  yapay zekânın dönüştürücü gücünden daha fazla yararlanmayı  planlıyoruz.”

Daha Güvenli ve Yaşanabilir Şehirler

Günün ilk oturumunda akıllı trafik çözümlerinin şehiriçi ulaşımı nasıl  daha güvenli hale getirebileceği konusunu ele alındı. Dahua’nın  kırmızı ışık, otobüs şeridi, park yasağı ve hız sınırı ihlalini tespit  edebilen trafik izleme sistemleri, trafik durumunu canlı olarak takip  edip kontrol merkezine iletebiliyor. Plaka tanıma ve kısmî plaka  bilgisiyle arama yapma gibi özellikleri de olan sistem hem kural  ihlali sebebiyle oluşabilecek kazaların önüne geçilmesi hem de  trafiğin etkin biçimde yönetilmesi konusunda yetkililere geniş  imkânlar tanıyor.

Şehir hayatının ve trafik sisteminin vazgeçilmez bir parçası olan  otopark alanlarının iyi yönetimi şehirdeki ulaşım ve yaşam kalitesini  yükselten bir faktör. Dahua'nın bu alandaki akıllı çözümleri park  alanı yönetimine kapsamlı bir yaklaşım sunuyor. Plaka tanıma  sistemiyle araçların plakaları %95'in üzerinde bir doğrulukla tespit  edip park yasağı gibi herhangi bir kural ihlali durumunda yetkilileri  uyarabiliyor. Plaka bilgilerini girerek video içinde arama yapmaya  imkân tanıyan sistem, ihtiyaç anında gerekli bilgiye hızlıca ve  kolaylıkla ulaşılmasını sağlıyor.

Ayrıca yine yapay zekâ destekli araç tanıma sistemi sayesinde bir araç  otopark alanına yaklaştığında bariyerin otomatik olarak açılması gibi  önceden belirlenmiş işlemler gerçekleştirilebiliyor. Bu da özellikle  kamuya açık geniş otopark alanlarının insan müdahalesi olmadan hızlı  ve etkin biçimde yönetilmesine olanak veriyor.

İstenilen alanları 7 gün 24 saat izleyen sistemler insan  davranışlarını analiz ederek şüpheli bir durumu veya kaza ve yangın  gibi olası tehlikeleri yetkililere bildirebiliyor. Üstelik esnek bir
API'a sahip olan sistemler üçüncü taraf ürünleriyle uyum içinde bir  arada çalışarak kullanıcılara son derece geniş olanaklar ve özellikler  sunabiliyor.

Perakendede Yeni Çözümler ve Fırsatlar

Perakende sektörünün konuşulduğu bir diğer oturumda ise Dahua’nın  mağaza ve dükkânların karşılaştığı güvenlik ve işletme sorunlarının  üstesinden gelmek için sunduğu akıllı çözümler ele alındı.
Yöneticilere otoparktan mağaza girişine, raflardan depo alanlarına  kadar mağazaların her alanını izleme ve analiz etme becerisi veren
Dahua perakende çözümleri, perakende mağazalara riskleri minimize  ederken kârlılıklarını artırma fırsatı sunuyor.

Mağazayı ziyaret eden kişi sayısını görüntüleyebilen, raf  alanlarındaki müşteri trafiğini inceleyip kaç kişinin hangi alanlarda  ne kadar vakit geçirdiğini analiz edebilen sistem bu verileri bir ısı  haritası halinde sunabiliyor. Bu da yöneticilere mağaza içindeki  trafiği yönetme ve müşterilerin davranışlarına göre ürünleri daha iyi  konumlandırarak satışları artırma olanağı veriyor.

Topladığı verileri POS entegrasyonu ile birleştiren sistem satış  oranlarındaki değişim gibi kriterleri izleyerek topladığı tüm verileri  görsel biçimde ilgili kişilere sunabiliyor. Bu da uzun ve yorucu veri  toplama sürecini kolaylaştırdığı gibi verileri bir bakışta rahatça  anlaşılabilecek biçimde derlemeyi sağlıyor ve uygun operasyonel  stratejileri geliştirmeye yardım ediyor.

Dahua’nın perakende çözümleri yalnızca operasyonel faydalar sağlamakla  kalmıyor, aynı zamanda hem müşterileri hem de çalışanları hırsızlık,  vandalizm gibi tehlikelere karşı koruyor. Haftanın 7 günü 24 saat  izleme yapabilen kameralar istenmeyen kayıpların önüne geçiyor.

Geleceğin Bankacılık Sistemleri

Akıllı çözümlerin güvenlik ve müşteri memnuniyeti bakımından büyük  fayda sağlayacağı alanlardan biri de bankacılık sektörü. Bankanın  içini ve dışını görüntüleyen 4K çözünürlükteki kameralardan gelen  görüntüyü sahip olduğu gelişmiş yapay zekâ ile anlık olarak analiz  eden sistem, şüpheli bir davranış tespit etmesi durumunda ilgilileri  uyarabiliyor.

Veznede hem yüksek çözünürlüklü görüntü hem de işlem bilgisini  kaydederek iki bilgiyi aynı anda gösterebilen sistem böylelikle olası  anlaşmazlıkların önüne geçiyor. 

Bankaya hangi saat aralığında kaç kişinin girdiğini tespit edebilen  akıllı sistemler, hangi müşterinin hangi işlemler için içeride ne  kadar vakit geçirdiğini analiz ederek yöneticilere geliştirme  yapılabilecek alanları bulmada yardımcı olabiliyor. 

Hareket Halinde Eksiksiz Güvenlik

Dahua’nın etkinlikte sergilediği yeni çözümler yalnızca konutlar ve  işletmeler gibi sabit mekânları değil, yolcu otobüsleri, nakliye  kamyonları, dağıtım filoları gibi  hareket halindeki araçlarda da  kapsamlı güvenlik sağlıyor.

Araç içine ve dışına yerleştirilen kameralar yapay zekâdan aldıkları  destekle yolcuları, sürücüleri, araçtaki eşyaları ve trafikteki diğer  insanları tehlikeden uzak tutmaya yardım ediyor. Toplu taşıma  araçlarına binen ve inen yolcuları sayabilen sistem yolcu yoğunluğunu  tespit edip bu bilgiyi canlı konum bilgisiyle eşleştirerek araç sayısı  veya sefer sıklığı gibi konularda planlama yapmayı kolaylaştırıyor.

Hâlihazırda Bursa ve İzmir’de kullanılmakta olan Dahua’nın akıllı  çözümleri büyük araç filolarının yönetimi konusunda da pek çok avantaj  sağlıyor. Şoför mahalline yerleştirilen kameralar şoförün  davranışlarını izleyerek esneme ve uyuklama gibi yorgunluk  belirtilerini tespit ederek sesli uyarı verebiliyor. Sistem ayrıca  telefonla konuşma, sigara içme, hız ve şerit ihlali gibi kural  hatalarını da belirleyip rapor edebiliyor, arzu edilmesi halinde  sürücüyle çift yönlü sesli iletişim kurularak uzaktan müdahale imkânı  veriyor.

Araçların dışına yerleştirilen kameralar etraftaki diğer araç ve  insanları algılayarak sürücünün görüş alanı dışında kalan kör noktalar  hakkında sürücüyü uyarabiliyor. Takip edilecek ve alarm verilecek  alanlar araçların yüksekliğine ve uzunluğuna göre ayarlanabiliyor.

Dahua'nın yapay zekâ destekli pek çok diğer çözümü hakkında ayrıntılı  bilgi edinmek için şirketin dahuasecurity.com/ceen/ adresindeki  internet sitesini ziyaret edebilir, şirket hakkındaki en güncel  gelişmeler için Dahua Türkiye Facebook ve Dahua Türkiye LinkedIn  sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

###

Dahua Hakkında

Zhejiang Dahua Technology Co., Ltd. (Dahua Technology) dünya lideri  bir video merkezli IoT çözümleri ve hizmetleri sağlayıcısıdır. Dahua
Technology, teknolojik yeniliklere dayalı olarak şehir operasyonları,  kurumsal yönetim ve son kullanıcılar için  değer yaratan uçtan uca  güvenlik çözümleri, sistemleri ve hizmetleri sunmaktadır.

Yarısından fazlası AR-GE alanında görev alan 16,000’den fazla çalışanı  ile Dahua, 180 farklı ülke ve bölgede hizmet vermektedir. 2002 yılında  kendi kaynaklarıyla dünyanın ilk 8 kanal entegre DVR cihazını  geliştiren Dahua, o tarihten beri kendini yeni teknolojiler  geliştirmeye adamıştır. Bu doğrultuda AR-GE yatırımlarını sürekli  olarak artıran Dahua, yıllık satış gelirlerinin %10’unu AR-GE  çalışmaları için ayırmaktadır. Şirket, video IoT teknolojileri  çerçevesinde ortaya çıkan fırsatları keşfetmeye devam etmekte ve  hâlihazırda güvenlik taraması, yapay görme, video konferans  sistemleri, profesyonel insansız hava araçları, akıllı yangın  güvenliği sistemleri, otomobil teknolojileri, akıllı depolama, robotik  gibi alanlarda yerleşik faaliyetleri bulunmaktadır.Resmî İnternet Sitesi:

https://www.dahuasecurity.com/ceen

Basın İletişim:

Basın sorularınız ve röportaj talepleriniz için lütfen bize ulaşın:
SetiPR
Deniz Görmez deniz@setipr.com


Tüm görselleri indirmek için  style=


Bu eposta 'Dahua Technology' adına cicek.aslan@foreks.com adresine  gönderilmiştir.
'Dahua Technology' ile ilgili ve/veya başka bir marka ile ilgili basın  bülteni veya basın daveti almak istemiyorsanız marka, sektör ve  abonelik ayarları için lütfen tıklayınız. powered by Faselis
CID: iRSYg,1,11977,890898-714462-lambda 1.1
Bu epostayı görüntülemekte zorluk yaşıyorsanız: Lütfen tıklayınız.Sayfa 1/1

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey