FİNANS

TEKRAR-FOREKS VİDEO ANALİZ-60 Saniyede 1 Hafta!
17/09/2021 18:23:22

Bu hafta hangi veriler ve haberler izlendi? Piyasalar önümüzdeki hafta  hangi gündem maddelerini izleyecek? Fed ve TCMB faiz politikalarına  ilişkin beklentiler ne yönde? Varlık alımları ve enflasyon endişeleri  piyasaları nasıl etkiliyor? Bu hafta piyasaların gündemindeki konulara  ilişkin analizler, beklentiler ve tüm bu soruların cevapları Foreks
Haber YouTube kanalımızda!

- Montel Foreks Muhabiri Ufuk Olgun

"Avrupa enerji fiyatlarında yaşanan artış Türkiye'de de etkili olmaya  başladı. Piyasa katılımcıları, spot LNG alımında TTF hub'ı fiyatı+0,35
USD-cent seviyelerinden alım yapan BOTAŞ'ın, artan maliyetler  nedeniyle Ekim ayında geçerli olacak elektrik üretim amaçlı tarifede  zam yapabileceğini düşünüyor. Öte yandan katılımcılar, EPDK'nın da
Ekim itibariyle geçerli olacak EÜAŞ toptan elektrik satış tarifesinde  zam öngörüyor."

- Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Ekonomist Haluk
Bürümcekçi

"Sanayi üretiminde Ağustos ayında tekrar toparlanma bekliyorum. OVP'de  yüzde 9'a revize edilen büyüme hedefi ulaşılabilir gibi duruyor.
Piyasa çekirdek enflasyona yapılan vurguları, faiz indirimine hazırlık  olarak okuyor. Ama bu hemen faiz indirimini getirecek güçte değil. Bu  ay indirim ihtimali düşük görünüyor, ancak anketlerde özellikle yılın  son iki ayın için indirim için bir miktar alan olduğunu, yaklaşık  toplamda 100 baz puanlık indirim olabileceğini görüyoruz. Bu ayki  toplantıda en önemli gelişme söylemlerin değişmesi olacak."

- Yatırım Finansman Strateji ve Yatırım Danışmanlığı Yönetmen
Yardımcısı Vahap Taştan

"ABD'de bir süredir enflasyon endişesi var. Piyasaları yukarı  götürecek bir gelişme olmaması da ABD borsalarında bir kar satışı  beklentisi yaratıyor. Ama enflasyon endişeleri biraz daha azaldı ve  çekirdek göstergelerde de hafif bir iyileşme söz konusu. Bütün veri  akışlarını Fed'in alacağı aksiyonla ilişkilendirmek gerekiyor. Eylül  hala piyasada ciddi manada ön planda, bu toplantıda tapering'i  açıklamaları oldukça muhtemel."

- Marbaş Menkul Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru

"TCMB'nin Eylül toplantısında bir faiz değişikliği beklenmiyor. Ama  beklentimiz metinde piyasa sonraki dönemlerde oluşacak faiz indirimine  bir miktar hazırlanacak yönünde. Faizlerde indirimin enflasyonda  negatif etkisi olacak gibi görünüyor. Bunun etkisine baktığımızda,  özellikle Borsa İstanbul tarafının bir miktar baskı altında olduğunu  gözlüyoruz. Faiz indirimi söz konusu olacaksa dolar/TL için 8,50  altında kalıcılığı çok sürdürülebilir görmüyorum."

https://youtu.be/hjwalxbjC6w

                           *******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey