FİNANS

CarrefourSA/Batum: Küçük esnafı her zaman destekliyoruz
27/09/2021 15:44:46

Heybeliada’da küçük bir mahalle marketi ile ilk kez ticarete atılan ve  daha sonrasında kurumsal bir zincir mağazanın çatısı altına giren
Nursen Kaplan (39), çalışma disiplini ve azmiyle girişimde bulunmak  isteyen kadınlara da örnek oldu.

İki çocuk annesi Nursen Kaplan, 10 yıl önce Kars’tan Heybeliada’ya  geldi. Kısa sürede adaya uyum sağlayan Kaplan, ilk girişimcilik  tecrübesini ise küçük bir market ile yaşadı. Küçük esnaflıkta işlerin  istediği gibi gitmediğini ve tam da gıda sektöründen ayrılmaya karar  verdiği sırada kurumsal bir zincir mağazanın bayilik sistemiyle  tanışan Kaplan, marketini kurumsal bir kimliğe bürüdü. Heybeliada
CarrefourSA Mini Market Müdürü olan Kaplan, girişimiyle iki kadını da  yönlendirerek onların da ayını sistemle girişimde bulunmalarına vesile  oldu. Marketinin kurumsal kimliğe geçmesiyle ticarette büyüdüğünü ve  maddi kazancının arttığını söyleyen Kaplan, doğru bir karar verdiği  için mutlu olduğunu dile getirdi.

Küçük esnafı her zaman desteklediklerini ifade eden CarrefourSA
Yatırım, İnşaat ve Satınalma Genel Müdür Yardımcısı Bulut Batum,  “Türkiye’de 700’den fazla mağazamız var. 25 yıllık Türkiye ve 50  yıllık uluslararası tecrübemizi yerel bayilerimize de aktarmak  istiyoruz. Yaklaşık 50 mağazamızda bayilik sistemiyle çalışıyoruz.
Marketlerimizin çok ciddi bir bilgi birikimi var. Lojistik altyapısı  ve 50 bin ürün çeşitliliğimizi, uygun satın alma koşullarımızla  bayilerimize sunuyoruz” dedi.

“Çalışanımızın yüzde 40’ında fazlası kadın”

Kadın girişimcileri kurumsal çatıları altında bir araya getirdiklerini  ifade eden Bulut Batum, “11 bin çalışanımızın yüzde 40’ında fazlası  kadın çalışanımızdır. Bundan çok mutluluk duyuyoruz. Ancak bu rakam  bizim için yeterli değil. Bu rakamı yüzde 50’nin üzerine çıkarmak  istiyoruz. Aynı şey bayilerimiz için de geçerli. Kadın  girişimcilerimizden çok yoğun bir talep geliyor. Öncelikli olarak  onları değerlendiriyoruz. Kadın girişimcilerimiz çok yetenekli ve iyi  bir performans sergiliyor. Biz de kendilerinden çok memnunuz” diye  konuştu.

“Yatırım bütçemizle bayilerimizi destekliyoruz”

Girişimde bulunmak isteyen kadınları her zaman desteklediklerini  belirten Batum, şirket olarak hiçbir zaman bayilerini yalnız  bırakmadıklarını söyleyerek, ”Bayilerimizdeki ürünlerin yüzde 80’ini  biz temin ediyoruz. Bizim enerjimiz ve gücümüzden birebir  faydalanıyorlar. Yalnızca bayilik anlaşması yapmıyoruz, onların yol  arkadaşı da oluyoruz ve bu yolda beraber yürüyoruz. Eksiklerini  beraber gideriyoruz, iyileştirmemiz gereken noktalar varsa onları  beraber iyileştiriyoruz. Çünkü biz ulusal biz zinciriz. Yatırım için  ayırdığımız bütçemizi hem kendi mağazalarımız hem de bayilerimiz için  kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

“Kadın girişimcimizden çok memnunuz”

Heybeliada’da kadın bir girişimcinin bayiliklerini almasından dolayı  çok gururlu olduklarını aktaran Batum, “Buradaki esnafla da  konuştuğumuzda herkes kendisinden çok memnun. Çok başarılı bir  girişimci. Girişimiyle diğer kadın girişimcilerimize de örnek  olacaktır. Biz bütün kadın girişimcilerimizin bayilik sistemimizi  araştırmalarını ve niyetli olanların bizlere başvurmalarını rica  ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Küllerimizden doğduk”

Girişimciliğinin küçük esnaflıktan kurumsal bir kimliğe dönüştüğünü  belirten Heybeliada CarrefourSA Mini Market Müdürü Nursen Kaplan,  “CarrefourSA’nın bayilik sistemini öğrendim ve başvurdum. Bize çok  güzel imkanlar sundular. Bir markanın değerini bu markayla öğrendik.
Destekleriyle her zaman yanımızda oldular. 8 yıl küçük bir market  işlettim. Sonrasında işlerimiz çok iyi gitmedi. Bu işi bırakma kararı  almışken, bu markanın bayilik verdiğini öğrendik. Bizi küllerimizden  yeniden doğurdular” dedi.

“Pandemi sürecinde markalaşmanın avantajlarını gördük”

Bir anne ve kadın girişimci olarak zoru başardığını söyleyen Kaplan,  “İşimiz çok emek isteyen bir iş. ‘Emeksiz yemek olmaz’ düşüncesiyle  çalışmalarımızı sürdürdük. Yeri geldi çocuklarımla çalıştım. Bana  yardım ettiler. Eşimin de desteğiyle tüm zorlukların üstesinden  geldim. Nitekim marketin açılması pandemi sürecine denk geldi. Çok  yoğun bir süreç geçirdik. Ancak hiçbir sıkıntımız olmadı. Ürün  çeşitliliğimiz çok fazlaydı ve hiç stok sıkıntısı yaşamadık.
Markalaşmanın en büyük avantajlarından biri de bu oldu” diye konuştu.

“İki kadın girişimciyi sektöre kazandırdım”

Kurumsal kimliğin kendilerine birçok kazanımı olduğunu kaydeden
Kaplan, ”Girişimci olmak önemli ama yaptığınız işten para kazanmak da  çok önemli. Emeğimizin karşılığını alıyoruz. Ayrıca iki kadın  arkadaşımın da bu bayilik sistemiyle girişimde bulunmasına vesile  oldum. Bu anlamda onlar için iyi bir örnek olduğumu düşünüyorum”  şeklinde konuştu.

“Müşteri yelpazemiz genişledi”

Adada köklü bir zincir mağazanın var olmasının takdirle karşılandığını  ifade eden Kaplan, “Daha önceleri adada ürün çeşitliği sıkıntısı  yaşanıyordu. Her alana hitap eden bir mağaza bulunmuyordu. Artık  mağazamla birlikte bu sıkıntılar bitti. Daha önceki marketime hiç  gelmeyen, alışverişte bizi tercih etmeyen birçok müşterim artık  mağazama geliyor. Mağaza olarak kurumsal kimliğe geçiş yapmamız  müşteri yelpazemizi de genişletti ”dedi.

Girişimde bulunmak isteyen kadınlara tavsiyelerde de bulunan Kaplan,  “Kadınlar isterlerse her şeyi başarabilirler. Girişimde bulunmak  isteyen her kadına bayilik sistemine geçmelerini tavsiye ediyorum”  diyerek sözlerini sonlandırdı. 

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey