FİNANS

ASD/Sarıbekir: Ambalajın ekonomiye dolaylı katkısı 400 milyar dolara ulaştı
14/10/2021 11:09:32

Geçen yıl 5 milyar doları aşkın ihracatla 2 milyar dolardan fazla dış  ticaret fazlası veren ambalaj sektörü, Türkiye ekonomisine de dolaylı  olarak çok ciddi bir katkı sağladı. Sektör, Türkiye’de yaklaşık 400  milyar dolarlık bir ekonomik hareketi ambalajlarla mümkün kılıyor.
Geleceğin en önemli gündem konusu olan sürdürülebilirlik için ciddi  çalışmalar başlatan ambalaj sektörü, önümüzdeki yıllarda da ülke  ekonomisine daha fazla dış ticaret fazlası vererek katkı sağlamayı  amaçlıyor.

Ambalaj profesyonelleri Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin (ASD)  düzenlediği ‘Pandemi Sonrası Dünya Ekonomisi ve Çalışma Hayatı’  başlıklı webinarda buluştu. ASD Başkanı Zeki Sarıbekir’in  moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve 240 kişinin kayıt olduğu webinara
Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin ile Psikolog Prof. Dr. Acar Baltaş  konuşmacı olarak katıldı ve ambalaj sektörünün mevcut durumu,  gündemdeki yeni başlıklar ve sektörün geleceğine ilişkin konular  konuşuldu.

Ambalaj sektörünün her geçen yıl büyüdüğüne dikkat çeken Ambalaj
Sanayiciler Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, 2019 yılında 23  milyar dolar olan cironun 2020 yılında 25 milyar dolara ulaştığını  söyledi. 2021 yılı hedeflerinin 28 milyar dolar olduğu bilgisini veren
Zeki Sarıbekir, “2023’te 30 milyar dolarlık bir büyüklüğe  ulaşacağımızı düşünüyoruz. Türkiye’de yaklaşık 400 milyar dolarlık bir  ekonomik hareketi ambalajlarımızla mümkün kılıyoruz. Ürünlerimiz  dünyada 180 ülkeye direkt olarak ihraç ediliyor. Geçtiğimiz yıl 2  milyar 28 milyon dolar da dış ticaret fazlası verdik. 2020 ihracatımız
5 milyar 147 milyon dolardı. 2021’in ilk altı ayında da 3 milyar 44  milyon dolarlık bir ihracat yaparak, 1 milyar 222 milyon dolarlık dış  ticaret fazlası verdik. Ülke ekonomimizin yüzde 21,7 olarak  gerçekleşen ikinci çeyrek büyüme rakamında ambalaj sektörünün payı  büyük. Bu sene ihracat olarak hedefimiz 6 milyar dolar. Türkiye’de  kişi başı ambalaj tüketimi son 15 yılda 2 kat arttı. Dünya ortalaması
120 dolar fakat biz 272 dolarlara ulaştık. Avrupa'da bu rakam 400  doların üzerinde, Amerika'da 500 dolar civarında, Japonya'da ise 550  doların üzerinde seyrediyor. Ambalaj tüketimini aynı zamanda da  gelişmişlik sembolü olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemin konusu: Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirliğin önümüzdeki dönemin en önemli konusu olduğuna  dikkat çeken Zeki Sarıbekir, şöyle devam etti: “Türkiye ambalaj  sektörü güçlü bir altyapıya ve dünyadaki rakiplerimizle yarışacak bir  yetkinliğe sahip. Ama global pazarlarda çok büyük bir rekabet var. Bu  rekabete de ayak uydurmak için önümüzdeki dönemin en önemli konusunun  sürdürülebilirlik olacağını ısrarla söylüyoruz. Sürdürülebilir bir  dünya için çalışmamız lazım ve sürdürülebilir ambalajlar yapmamız  lazım. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri, döngüsel ekonomi ve yeşil  mutabakat çok önemli bir konu haline geldi ve sürekli bizim de  gündemimizde olacak. ASD olarak bu konuda çeşitli webinarlar,  eğitimler vermeyi sürdüreceğiz.”

Fuar, 20 Ekim’de başlıyor

Önümüzdeki yıl ASD’nin 30’uncu yılını kutlayacaklarını kaydeden Zeki
Sarıbekir, bu ay 20-23 Ekim’de 26. Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı’nı  düzenleyeceklerini vurguladı. Webinardaki tüm katılımcıları fuara  davet eden ASD Başkanı, “Fuarımız son derece güvenli olacak. HES  koduyla giriş yapılacak. Dünyadaki önemli fuarları takip ediyoruz. Bu  konuda ciddi bir talep oldu. İnsanlar ürünleri yerinde görmek  istiyorlar.” dedi.

Türkiye’yi bekleyen iki senaryo

Ilımlı bir büyümeye karşı yüksek enflasyon ya da düşük büyümeye karşı  yüksek enflasyon olmak üzere iki farklı senaryonun Türkiye’yi  beklediğini dile getiren Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, şu  değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye'nin bir cari açık sorunu var. Bu  da yapısal. Yani Türkiye'nin ithalatının yüzde 85’inden fazlası ham  madde. Türkiye üretmek için ithal etmek zorunda. İthal ettiğimiz  ürünlerin bir kısmını Türkiye'de üretirsek dış ticaret fazlası bile  verebiliriz. Bu da döviz kurları üzerindeki baskıyı azaltacaktır.
Açıkça söylemek gerekirse döviz kuru fırlarsa faizin düşme yerine  çıkma eğilimi içine girme ihtimalinin altını çiziyorum. Ayrıca,  gençlere sürekli öğüt vermek yerine onları da biraz dinlemek lazım.”

Baltaş: “Ambalaj Sanayicileri, Türkiye’nin en gelişmiş sanayicileridir”

Ambalaj sektörünün avantajlı bir sektör olduğuna dikkat çeken Psikolog
Prof. Dr. Acar Baltaş, şu açıklamalarda bulundu: “İş hayatı açısından
2030’larda gündeme gelecek olan birçok konu, bugün konuşulur oldu.
Çalışma ortamı değişiyor, çalışma biçimi değişiyor ve çalışan  davranışları yeniden tanımlanıyor. Bu noktada performans  değerlendirmesinin yerine insanların potansiyelini değerlendirme öne  çıkıyor. Artık marifet insanların potansiyelini değerlendirebilmek.
Yeni düzene zorlanmadan geçiş iki şeye bağlı  birincisi değerlere  dayalı güçlü bir kurum kültürüne sahip olunması ve ikincisi  liderlerinin empatik olma özelliğinin ağır basması. Liderin psikolojik  sağlamlığının olması, birlikte çalıştıkları insanların da psikolojik  sağlamlığını arttırıyor. Ambalaj Sanayicileri  zihinsel, entelektüel,  teknolojiye yatkınlık olarak Türkiye'nin en gelişmiş sanayicileridir.
Çünkü yapılan işin tabiatı bunu gerektiriyor.”


    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey