FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
ING Türkiye GM Gökgöz: Finans sektörü dijitalleşme ve yeni nesil teknolojiler üzerinden şekillenecek
19/10/2021 16:17:57

Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi'nin ikincisini düzenlediği, 5 gün  boyunca 50'den fazla oturumda 140 konuşmacının yer alacağı,
Türkiye'nin en kapsamlı online yapay zeka etkinliği Türkiye Yapay Zeka
Haftası (TR AI Week 2021) ilk gününde yoğun ilgi gördü.

TR AI Week'in ilk gününde, etkinlik Ana Sponsoru ING Türkiye'nin Genel
Müdürü Alper Gökgöz "Dijital Liderlik Yolunda Yapay Zekaya Stratejik
Bakış" başlıklı oturumda Dünya Gazetesi (NBE) Yönetim Kurulu Başkanı
Hakan Güldağ'ın sorularını yanıtladı. Alper Gökgöz konuşmasında finans  sektöründe dijitalleşme, yapay zeka, yeni nesil teknoloji kullanımı ve
ING Türkiye'nin dijital liderlik hedefi gibi konularına değindi.

ING olarak, dijitalleşmeyi stratejilerinin merkezine aldıklarını  belirten ING Türkiye Genel Müdürü Alper Gökgöz, "Biz kendimizi  bankacılık lisansına sahip bir teknoloji şirketi olarak tanımlıyoruz.
Sektörler arasındaki sınırlar giderek kalkıyor, bu da bizim gibi  dinamik ve çevik kurumlar için birçok fırsatı barındırıyor.
Dijitalleşme ING Grubu'nun DNA'sında var. Dijitalleşme odağında  ilerlerken, ING aynı zamanda müşterilere kolay, akıllı ve kişisel bir  deneyim sağlamaya odaklanıyor. Biz de bu vizyonla hareket ederek
Türkiye'nin lider dijital kurumu olmayı hedefliyoruz. Müşteriler  bankacılık sektörünü artık sosyal medya uygulamaları ya da e-ticaret  uygulamaları ile kıyaslıyor. Bu noktada artık veriyi kullanabilen,  kolay, akıllı ve kişisel bir deneyim sunan kurumlar öne çıkıyor" dedi.

Dijital liderliği, bankacılıktan ve rakamlardan daha öte bir  yaklaşımla tanımladıklarını belirten Gökgöz "Dijital liderlikte  odaklandığımız 3 temel konu var  müşteri deneyimi, güvenilirlik, fark  yaratan ürün ve hizmetler. Biz veriyi, dijitali ve teknolojileri en  iyi şekilde kullanarak müşterilerimizin hayatında bankacılığın yerini  daha aza indirmeyi hedefliyoruz. Bu anlamda uygulamalara baktığımızda  örneğin kredi tahsis kararlarımızın %99,8'ini otomatik süreçlerle  veriyoruz. Ayrıca yapay zeka ve NLP destekli yazışmalı bankacılık  asistanımız INGo'da 2018 yılından bu yana başlatılan tekil konuşma  sayısı 13 milyon adet olarak gerçekleşti ve yaklaşık 1 milyar TL'lik  kredi onaylandı. Bununla beraber 2020'den bu yana yaklaşık 173 bin  saat mesai harcanmış tekrar eden işlerin robotize edilmesini sağladık.
Bunlara ek olarak, en az altyapı kadar insan kaynağına da yatırım  yapmanın önemli olduğuna inanıyor ve üniversiteler ile iş birliği  yaparak yeni nesil yetkinliklere yönelik sertifika programlarını  hayata geçiriyoruz. Geleceğe baktığımızda ise, bankaların artık  bankacılık dışında alanlarda da iş birliği yapabileceği fırsatlar  görüyoruz, çünkü artık bir platform haline geliyoruz. Bunun için de  veriyi ve yapay zekayı iyi kullanmak gerekiyor, çünkü bu teknolojileri  iyi kullanan kurumlar çağın kazananları olacak" diye aktardı.

ING Türkiye Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Yücel Ölçer: "Yeni nesil  teknolojilerden ve veri biliminden bütüncül olarak yararlanıyoruz"

TR AI Week'in ilk gününde gerçekleşen bir diğer dikkat çekici oturum  ise "Yapay Zekanın Finans Sektörünü Dönüştürücü Etkisi" başlıklı panel  oldu. Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar
Turan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele, ING Türkiye Operasyon
Genel Müdür Yardımcısı Yücel Ölçer, SC Yönetim Danışmanlık Kurucu
Soner Canko   ve Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi Levent Güntay  katıldı. Konuşmacılar finans sektöründeki dijital dönüşümde yapay  zekanın etkisi, yeni nesil teknolojilerle trendlerin nasıl değişeceği  ve rekabette nelerin şirketleri ön plana çıkartacağı gibi birçok  konuyu ele aldı.

Geliştirdikleri algoritmalar ve modeller ile beraber iç süreçlerin  daha verimli hale geldiğini ve daha otonom şekilde süreçlerini  yürüttüklerini ifade eden ING Türkiye Operasyon Genel Müdür Yardımcısı
Yücel Ölçer, "Geleceğin bankacılığı için çalışırken yapay zeka, robot  teknolojileri gibi teknolojiler temelinde faaliyetlerimizi  sürdürüyoruz. Veri bilimi ve yapay zekayı sanata benzetiyoruz  veriyi  doğru şekilde işlemenin, anlamlandırmanın, basite indirgeyerek  yönetilebilir hale getirmenin bir sanat olduğunu düşünüyoruz. Birçok  sürecimizde yeni nesil teknolojilerden ve veri biliminden bütüncül  olarak yararlanıyoruz" açıklaması yaptı. 

Yücel Ölçer sözlerine şöyle devam etti: "İnovasyon bizim için  yenilikçi bakış açısı, yaptığımız için daha iyi yapabilmek ve bunu da  analitik olarak sistem ve süreçle takip edebilmek demek. Biz  inovasyonu kurum kültürüne entegre ediyoruz ve banka içerisinde birçok  proje geliştiriyoruz. Bu bakış açısını sağlamak için de hem esnek  çalışma modelleri sunuyoruz hem de çevik çalışma metodu ile  ilerliyoruz. Ayrıca bunu bir adım daha ileriye götürerek PACE  dediğimiz bir inovasyon yöntemini kullanıyoruz ve her adımda  müşterilerimizin isteklerini dinliyoruz. Bankamız genelinde çalışma  arkadaşlarımız ana prensipleriyle yapay zeka ve algoritmaların neler  yapılabileceğini biliyor ve projeler geliştiriyor. Inovasyon bizim  için tabana yaygın, DNA'mızda olan ve daha çok odaklanmak istediğimiz  bir özellik."


    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 

Kredi Hesaplama