FİNANS

Beyaz eşyacılar çelikte gümrük vergisinin kalkmasını istiyor-bloomberght.com
20/10/2021 10:51:04

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz, çelikte yaşanan fiyat  artışlarından dolayı beyaz eşya sektörünün olumsuz etkilendiğini ve  yoğun kullanılan birkaç çelik ürününde geçici bir süre gümrük  vergilerinin kaldırılmasını istediklerini söyledi.

TÜRKBESD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Yavuz, basın toplantısında beyaz  eşyanın ana girdisi olan yassı çelik tedariki ile ilgili yaşanan  sıkıntıya çözüm olabilecek talebini dile getirerek “Sektörümüzün  karşılaştığı maliyet artışlarının bir kısmı küresel ölçekte pek çok  sanayiyi etkiliyor. Çok sayıda ülke ulusal sanayinin rekabet gücünü  koruyabilmek için küresel maliyetleri bertaraf edebilecek önlemler  almaya çalışıyor." dedi.

Yavuz, "Örneğin, Çin ve Rusya çelik ürünlerinde ihracatı azaltacak  girişimlerde bulunarak ulusal sanayilerinin bu kritik hammaddeden  faydalanmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda bizim de sektörümüzün yoğun  kullandığı birkaç çelik ürününde geçici bir süre gümrük vergilerinin  kaldırılması yönünde talebimiz bulunuyor. Böylece kaçınılamayan  maliyet yükünün bir miktar azaltılması ve ihracatta rekabetçiliğimizin  zarar görmemesi mümkün olabilecek.” diye ekledi.

Tamamı için:

https://www.bloomberght.com/beyaz-esyacilar-celikte-gumruk-vergisinin-kalkmasini-istiyor-2290118

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://www.metalsmarket.net
    http://twitter.com/ForeksTurkey 

Kredi Hesaplama