FİNANS

BASIN BÜLTENİ-Türkiye Organik Tarım Sektörü” İzmir’de masaya yatırıldı
20/10/2021 18:13:29

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün
Menemen’de organizasyonunda gerçekleşen “Organik Tarım Sektör
Değerlendirme Toplantısı”nda organik tarımın tüm paydaşları bir araya  geldi.

2020 ve 2021 yıllarının organik tarım açısından değerlendirildiği  toplantıya Bitkisel Üretim Genel Müdür Yardımcısı Ercan Türktemel ve
İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen’in yanı sıra, organik  tarım üreticileri, ihracatçı firmalar, Kontrol ve Sertifikasyon
Kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, Bakanlık yetkilileri ve İl
Müdürlüklerinden gelen teknik personel katıldı.

2 gün sürecek olan toplantının açılışında konuşan Ercan Türktemel,  “Türkiye, 23,1 milyon hektar işlenebilir tarım arazisi olan dev bir  tarım ülkesi. Sebze üretiminde dünya dördüncüsü, meyve üretiminde  dünya beşincisiyiz. Pandemi sürecinde üreticilerimizin üretimden  vazgeçmemesi için ciddi önlemler aldık. Önümüzdeki dönemde ise  üreticilerimize desteğimizi artırarak sürdürmeyi planlıyoruz.” Dedi.

Açılışta konuşan İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen ise “Ülke  olarak tarımsal üretimde kendine yeten ve hatta fazlasını ihraç eden  bir ülkeyiz. Tarımsal üretimde birim alanda aldığımız ürün miktarını  her geçen sene artıyoruz. Ancak bu miktarı biraz daha artırmayı  planlarsak artık çevreye doğaya zarar verme noktasına gidiyoruz. Bu  yüzden bizim güvenilir gıdaya sürekli ulaşabilmek için acilen  alternatif üretim metotlarını kullanmamız ve doğa dostu üretim  şekillerine yönelmemiz gerekiyor.” Dedi.

İzmir, Organik Tarımın Doğduğu Yer

1984 yılında ilk organik tarım ürünü İzmir’den ihraç edildiğini  hatırlatan Özen. “Organik tarımın doğduğu bu topraklarda İzmir,  organik tarım işleyen 252 işletmesiyle öncü olmaya devam ediyor.
İzmir’de 2 bin 250 üretici ve 187 bin dönüm alanda 145 çeşit organik  ürün yetiştiriyoruz.” Dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığının organik tarım ve iyi tarımı üreticilerini  desteklediğini vurgulayan Özen  “Geçtiğimiz yıl İzmirli organik tarım  üreticilerine yaklaşık 8 buçuk milyon TL destekleme ödemesi yapıldı.
Ancak destekleme olmasa bile bizim organik tarımı yaygınlaştırmamız ve  tercih edilmesini sağlamamız gerekiyor. Bu noktada tarım ürünleri  alımı yapan yatırımcılara da görev düşüyor. Organik tarım ürünlerinin  alımında fiyat anlamında küçük dokunuşların üreticileri teşvik  edeceğini düşünüyorum. Ayrıca ülkemiz ve ilimiz organik tarım için iyi  bir potansiyele sahip. Bizim izolasyonu kolay olan bazı lokasyonlarda  artık radikal kararlar alarak, cesur politikalar ve projeler üretmemiz  gerekiyor.” Diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından başlayan değerlendirme toplantısı 2 gün  boyunca devam edecek.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 

Kredi Hesaplama