FİNANS

BASIN BÜLTENİ-Ericsson ConsumerLab: Hibrit alışveriş merkezleri yükselen trend haline gelecek
17/01/2022 13:15:38

Ericsson'ın (NASDAQ: ERIC) son ConsumerLab Raporu ‘10 Popüler Tüketici Trendi’ bulgularına göre; tüketicilerin alışveriş deneyimlerini gerçekleştirmeleri için geliştirilen, gerçek fiziksel ortamlara entegre edilmiş, bağlantı özelliğine sahip hibrit teknolojilerin, 2030 yılına kadar günlük yaşamın bir parçası haline gelmesi bekleniyor.

Aralık 2021'de Ericsson ConsumerLab tarafından 11.’si yayınlanan ‘10 Popüler Tüketici Trendi’ raporu, daha önce yayınlanan versiyona paralel olarak trendleri erken benimseyen tüketicilerin 2030 sürecine dair görüşlerini kapsıyor. Raporda, kurgusal "Everyspace Plaza" alışveriş merkezinde yaşanan hibrit alışveriş deneyimleri ele alınıyor. 

Çalışmada; tüketicilerden, fiziksel tüketici deneyimini dijital teknolojilerle zenginleştiren 15 hibrit alışveriş merkezini değerlendirmeleri istendi. Neredeyse beş katılımcıdan dördü, test edilen 15 konseptin tamamının 2030 yılına kadar bir şekilde var olacağına inandığını belirtti.

Sanal Gerçeklik (VR), Artırılmış Gerçeklik (AR) ve programlanabilir malzemeler gibi teknolojiler, bu tür "yapı ve portal" olanaklarını mümkün kılacak. 

Ericsson Araştırma’dan Sorumlu Başkanı Magnus Frodigh, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Alışveriş merkezlerinin yarı halka açık yapısı, gecikme sınırlarının daha kolay kontrol edilebileceği ve yeni nesil deneyimlerin erkenden sunulabileceği anlamına geliyor. XR cihazları, alışveriş merkezinde aynı zamanda tüketicilere de sağlanarak seçili uygulamalarla özel ağların oluşturulmasına olanak tanıyabilir.”

Kapsamlı araştırmalara dayanan ConsumerLab ‘10 Popüler Tüketici Trendi’ raporu, dünya genelinde teknolojileri erken aşamada kullanmaya başlayan yaklaşık 57 milyon kişinin beklentilerini ve tahminlerini temsil ediyor.

Ericsson Consumer & IndustryLab, Araştırma Gündemi Başkanı ve 2011'de başlangıcından bu yana ‘10 Popüler Tüketici Trendi’ raporunun çalışmalarını yürüten Dr. Michael Björn, “2030 yılında Artırılmış Gerçeklik gözlükleri, su geçirmez Sanal Gerçeklik gözlükleri, dokunsal kıyafetler ve eldivenler gibi pahalı teknolojilere sahip ürünler henüz yeterince yaygınlaşmamış olabilir. Öte yandan bu ürünler düşük maliyetle alınabilir hale gelirse o zaman istenen sayıda tüketicinin günlük alışveriş merkezi deneyimini geliştirmek için kullanılabilir” dedi.

Björn, sözlerine şöyle devam etti: “Çalışmaya katılan tüketicilerin yüzde 35'i alışveriş merkezlerinin evlere nazaran daha çok yeni nesil teknolojilere sahip olacağını düşünürken, yüzde 14'ü ise aynı fikirde değil. Sinema, oyun salonu, konser salonu, bowling salonu ve daha fazla etkinlik alanını içeren alışveriş merkezleri, uzun süredir ileri teknolojilerin odak noktası oldu. Muhtemelen önümüzdeki dönemde de bu rolü oynamaya devam edecek.”

Björn ayrıca, raporun hibrit alışveriş merkezlerinin yaşama olumlu ve sürdürülebilir bir şekilde katkıda bulunacağına dair tüketici inancının da altını çizdi: “Çalışmaya katılanların yüzde 32'si yüksek teknolojilere sahip alışveriş merkezlerinin küçük kasabalara ve kırsal alanlara taşınmayı daha uygun ve çekici hale getireceği konusunda hemfikir. Yüzde 13'lük bir kesim ise bu düşüncede değil.”


Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey

Kredi Hesaplama