FİNANS

ANALİZ-Sesmir Kurumsal ve Finansal Danışmanlık
27/01/2022 14:09:51

Bir yıllık kontrol ufku sonrasında, enflasyonda öngörülen hızlı düşmenin nasıl sağlanacağı Merkez Bankası tarafından açıklanmamış olunması en önemli güvensizlik kaynağıdır: Merkez Bankası, enflasyonun ilk çeyrekten itibaren %55'lere kadar çıkacağını, Son çeyreğe kadar yüksek seviyesini koruyacağını ve son çeyrekte %40 seviyesine ineceğini, yıl sonunu %23,2 ile kapatacağını ve 1'er yıllık kontrol ufku olan 2023 sonunda ise %8,2'ye, 2024 yılında da %5 e ineceğini öngörüyor. Politika faizinde yukarı yönlü bir değişiklik yapılmayacağı ısrarı devam ederken ve enflasyonda düşme eğilimini sağlayacak herhangi bir mekanizma önerilmediği halde, bir yıllık kontrol ufku sonunda enflasyonda öngörülen %60 civarındaki hızlı düşmenin nasıl sağlanacağı Merkez bankası tarafından açıklanmaması en önemli güvensizlik kaynağıdır. Merkez Bankası'nın iletişim sistemi daha şeffaf olmalı, bağımsızlığı yeniden sağlanmalıdır.  

Güncel ekonomik politikalarda, kalıcı ve dönüştürücü faktörler yer bulamamıştır: Güncel ekonomik politikalar açısından, verimlilik, yüksek teknoloji, kurumların gücünün artırılması, yatırım ortamının uygunluğu gibi kalıcı ve dönüştürücü faktörler tamamen göz ardı edilmektedir. Rekabet gücü kazanılması için gerekli olan faktörlerden birisi olan ucuzluğun, verimliliği artırarak sağlanması esastır.  Verimlilik artışı ise, yüksek teknoloji kullanımına, uygun yatırım ortamına, kurumsal bağımsızlıkların korunmasına bağlıdır. 

Arz şoklarının daha çok gıda ve enerji şokuna evirilmesiyle ortaya çıkan derin sorunlar, salt para politikasıyla, yani düşük faizli bir para politikasıyla yumuşatılamaz.  Karar mekanizmaları iyice merkezileşen Türkiye ekonomisi, uzun süredir, görevli kurumların geniş katılımlı birliktelikleriyle hazırlanmış kısa, orta uzun vadeli stratejik plan ve programların yoksunluğu içerisinde günü birlik deneme ve yanılmalarla oyalanmaktadır.   

Geniş kesimleri fakirleştirerek orta gelir grubunu yok eden politikalarla ve akabinde de çok sayıda ortaya çıkan tahrip edici yan etkilerinin giderilmesi için oluşturulan yamalı mekanizmalarla, orta gelir tuzağını kırmayı başaran hiçbir ülke olmamıştır.  

Fiyat istikrarı ve dış dengeyi baskılamadan, Hazine ve bütçenin kısıtlarını biraz daha gevşeterek, satın alma gücünü kaybetmiş hane halklarına ve çökmek üzere olan stratejik firmalara yeni ve özel destek politikalarının başlatılması sosyal sistemdeki gerilimi yumuşatacaktır. 

Finans sektöründe kamu kesiminin ayrıştırılmasına dayalı her türlü yanlı rekabet farklılaştırılmasına yönelik resmî açıklamalar uzun vadede sisteme zarar verecektir.  


Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kredi Hesaplama