FİNANS

ANALİZ-TCMB Enflasyon Raporu(İş Yatırım)
27/01/2022 15:07:38

Merkez Bankası 2022’nin ilk enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini 11,4yp artırarak %23,2’ye, 2023 sonu tahminini ise sadece 1,2yp artırarak %8,2’ye yükseltti. İş Yatırım olarak beklentilerimiz 2022 ve 2023 sonu için sırasıyla %30 ve %14.

Başkan Kavcıoğlu’nun sunumundaki öngörü patikası grafiği yılın ilk yarsında enflasyonun %50’ye ulaşacağına işaret ediyor. Bunu gerçekçi buluyoruz. Ancak fiyatlama alışkanlıklarının bozulduğu, uluslararası emtia fiyatlarının artmaya devam ettiği ve yüksek ücret ayarlamalarının yapıldığı bir dönemde yıl sonu tahminlerimizi Merkez Bankası’nın üzerinde tutuyoruz. Enflasyonda riskleri yukarı yönlü görüyoruz.

Kaynak: Ocak 2022 Enflasyon Raporu

Merkez Bankası 2022 yılı enflasyon tahminindeki artışın 4,2 puanı Türk lirası ithal fiyatlarındaki yükselişten, 3,0 puanı kamu kontrolünde yönetilen ve yönlendirilen fiyat ayarlamalarından, 2,5 puanı gıda enflasyonu varsayımındaki güncellemeden, 2,0 puanı birim işgücü maliyet artışından kaynaklanıyor. Çıktı açığı güncellemesi ise enflasyonu 0,3 puan aşağı çekiyor.

2022 için ortalama varil petrol fiyatı tahmini 77,5 dolardan 80,4 dolara, yıllık ortalama gıda enflasyonu tahmini %13,9’dan %24,2’ye güncelleniyor. Küresel ekonomik büyüme tahminlerine paralel olarak dış talebin daha zayıf seyredeceği öngörülüyor.

Kaynak: Ocak 2022 Enflasyon Raporu

Toplantının soru-cevap bölümünde Başkan Kavcıoğlu enflasyonla mücadelede heterodoks yaklaşımı tekrar ediyor: üretici ve ihracatçı firmaların gevşetilen finansal koşullarla desteklenmesinin i) arz yönlü iyileşme ve ii) cari fazla üzerinden kur ve fiyat istikrarını sağlaması bekleniyor. Kur korumalı Türk lirası mevduat ürününün günümüze kadar 4,7 milyar dolar “liralaşma” sağlamasını başarılı bulan Kavcıoğlu yeni ürünün enflasyonda kur geçişini sınırlayacağına güveniyor.

Öne sürülen dezenflasyon senaryosuna inanmakta zorlanıyoruz.

Uygulanan politikaların yarattığı oynaklık, kredi faizlerinde nominal sıkılaşma ve küresel büyüme endişeleri üretici şirketlerin yatırım iştahının zayıflayabileceğine işaret ediyor. Bu şartlara rağmen güçlü dış talep kapasite artırıcı yatırımları teşvik etse bile fiyat istikrarına olumlu katkı vermeleri için en az 2-3 yıl geçmesi gerekiyor.

Öte yandan diğer ülke örneklerinde cari fazla ve enflasyon arasında öne sürülen ilişkiyi göremiyoruz. Cari fazlanın enflasyonu düşüreceğine işaret eden bir ekonomi teorisi de bulamadık. Aksine, dış talepten faydalanan sektörlerin iç piyasaya fiyat artışı yansıtma konusunda pazarlık gücü artıyor.

Kavcıoğlu soru-cevap bölümünde doğal akışın bir miktar dışına çıkarak dezenflasyon senaryosunu satın almadıkları için bankalara sitem ediyor. %14’lük fonlama faizinin yanı sıra kur korumalı ürünün Türk lirası mevduatların vadesini artırarak banka maliyetlerini aşağı çektiğine dikkat çekiyor. Kavcıoğlu bankaların kredi faizlerini aşağı çekmesini beklediğini, bu konuda “destekleyici” adımlar atmaya devam edeceklerini söylüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile yan yana koyduğumuzda bankaları daha düşük faizle kredi vermeye itecek uygulamalar ihtimalinin arttığını görüyoruz.

Toparlayacak olursak yılın ilk enflasyon raporu toplantısında TCMB enflasyon beklentilerini piyasa beklentilerine yaklaştıracak şekilde artırsa bile enflasyonla mücadelede faiz silahını kullanmayacağının altını çiziyor. Arz koşullarında iyileşme, cari fazla ve liralaşmayı teşvik eden ürünlere bağlı dezenflasyon senaryosuna piyasalar temkinli yaklaşıyor. Uygulanan politikaların enflasyon beklentilerin düzeltmesi kolay olamayacak.


Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
http://www.foreks.com
http://www.metalsmarket.net
https://www.montelnews.com/tr
http://twitter.com/ForeksTurkey

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Kredi Hesaplama