FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
[CONSOLIDATION_METHOD_TITLE] [CONSOLIDATION_METHOD]
İlgili Şirketler
[]
İlgili Fonlar
[]
Türkçe
oda_MaterialEventDisclosureGeneralAbstract|
Özel Durum Açıklaması (Genel)
oda_UpdateAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Hayır (No)
oda_CorrectionAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
oda_DateOfThePreviousNotificationAboutTheSameSubject|
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
-
oda_DelayedAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
oda_AnnouncementContentSection|
Bildirim İçeriği
oda_ExplanationSection|
Açıklamalar
oda_ExplanationTextBlock|

Şirketimiz ile Humartaş Enerji Taahhüt Anonim Şirketi (Humartaş Enerji) arasında 24.03.2023 tarihinde Denizli'de sahibi olduğumuz Sümerpark Alışveriş Merkezi'nin (AVM) enerji ihtiyacına yönelik olarak bir güneş enerjisi santrali (GES) kurulum ve işletme sözleşmesi imzalanmıştır.  

Sözleşme kapsamında GES'in, Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği hükümlerine göre gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Humartaş Enerji tarafından tamamı şirketimizin sahipliğinde olacak şekilde yatırımı planlanan GES, 3069 kWp kapasite ile AVM'nin çatısına kurulacaktır.

Sözleşme kapsamında Humartaş Enerji'ye yapılması gereken ödeme 3.200.000 USD (KDV Dahil)' dir. Humartaş Enerji 2 yıl süresince santralin işletmesini ücretsiz olarak yapacaktır.

GES projemiz finansal kiralama yöntemi ile finanse edilecek olup Ziraat Katılım Bankası ile yapılmış olan tamamı Türk Lirası cinsinden leasing sözleşmesi ile ödenecektir. İlgili Leasing sözleşmesi 6 Ay geri ödemesiz dönem ve devamında ise 30 ay vade ile toplamda eşit ödemeli 36 Aylık bir süreyi kapsamaktadır. Leasing sözleşmesi Türk Lirası cinsinden olup şirketin bu işlemlerden kaynaklı döviz riski olmayacaktır.

Şirketimizin sürdürülebilirlik anlayışı kapsamında gerçekleştirilecek olan ve AVM'nin elektrik giderlerinde tasarruf sağlaması planlanan bu yatırımın, Şirket'imizin faaliyet karı ve net karı üzerinde olumlu yönde etki göstermesi beklenmektedir. 

Kredi Hesaplama