FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
[CONSOLIDATION_METHOD_TITLE] [CONSOLIDATION_METHOD]
İlgili Şirketler
[]
İlgili Fonlar
[]
Türkçe
oda_MaterialEventDisclosureGeneralAbstract|
Özel Durum Açıklaması (Genel)
oda_UpdateAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Evet (Yes)
oda_CorrectionAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
oda_DateOfThePreviousNotificationAboutTheSameSubject|
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
16.02.2024
oda_DelayedAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
oda_AnnouncementContentSection|
Bildirim İçeriği
oda_ExplanationSection|
Açıklamalar
oda_ExplanationTextBlock|
Şirketimizin yatırım aşamasında bulunan ve 16.02.2024 tarihli KAP açıklamamızda süreçleri güncellenen hibrit GES projelerindeki son gelişmeler hakkında bilgiler aşağıda sunulmuştur. 

03.04.2024 tarihi itibarıyla müteahhit Asunim Yenilenebilir Enerji A.Ş. ile Şirketimizin %100 bağlı ortaklıkları;
- Korda Enerji Üretim Pazarlama İthalat ve İhracat A.Ş. ("Korda") - 6,37 MW,
- Isıder Enerji Üretim Pazarlama İthalat ve İhracat A.Ş. ("Isıder") - 4,96 MW,
- Kovancı Enerji Üretim Pazarlama İthalat ve İhracat A.Ş. ("Kovancı") - 8,4 MW
kurulu güçlere sahip hibrit GES yatırımları için, Anahtar Teslim Mühendislik, Tedarik ve İnşaat işleri sözleşmeleri ("Sözleşme") imzalamıştır.

Bu hususta T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan alınan yatırım teşviki kapsamında aşağıdaki destek unsurlarından yararlanılacaktır; 
- Korda'nın Denizli ilinde yer alan Denizli Hibrit GES yatırımı için, 01.03.2024 tarihli 565458 teşvik belge numaralı ve 3 yıl süreli KDV, gümrük ve damga vergisi istisnası,
- Isıder'in Çanakkale ilinde yer alan Kocalar Hibrit GES yatırımı için, 14.03.2024 tarihli; 565889 teşvik belge numaralı ve 3 yıl süreli KDV, gümrük ve damga vergisi istisnası,
- Kovancı'nın Çanakkale ilinde yer alan Hasanoba Hibrit GES yatırımı için, 29.02.2024 tarihli; 565425 teşvik belge numaralı ve 1 yıl süreli KDV, gümrük ve damga vergisi istisnası.

Şirketimiz'in, büyüme stratejisi kapsamında, yatırım aşamasında bulunan söz konusu toplam yaklaşık 20 MW Hibrit GES projelerinde Sözleşme imzalanmış ve inşaat süreci başlamıştır. Yeni hibrit GES santrallerimiz, üzerinde kurulacağı tesisin kalan "Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM)" süresi boyunca, YEKDEM'den faydalanarak, ABD Doları bazlı sabit fiyat garantisinden faydalanabilecektir. 

Böylelikle, inşaat süreci başlamış olan toplam 66 MW hibrit GES projelerimiz ile birlikte, mevcut 699 MW kurulu gücümüzü toplam 785 MW'a çıkaracak Hibrit GES projeleri yatırımlarımızın; Şirketimiz öngörülebilir nakit akışına dayalı risk yönetimi politikası ile uyumlu olarak nakit akışlarımıza gelecekte pozitif katkı sağlaması beklenmekte olup, söz konusu yatırımların 2025 yılında Şirketimizin ciro ve faaliyet karına katkı sağlaması öngörülmektedir.

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.