FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
[CONSOLIDATION_METHOD_TITLE] [CONSOLIDATION_METHOD]
İlgili Şirketler
[]
İlgili Fonlar
[]
Türkçe
oda_MaterialEventDisclosureGeneralAbstract|
Özel Durum Açıklaması (Genel)
oda_UpdateAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Evet (Yes)
oda_CorrectionAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
oda_DateOfThePreviousNotificationAboutTheSameSubject|
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
21.10.2022, 09.08.2023
oda_DelayedAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
oda_AnnouncementContentSection|
Bildirim İçeriği
oda_ExplanationSection|
Açıklamalar
oda_ExplanationTextBlock|

09.08.2023 tarihli Özel Durum Açıklamamız ile, Şirketimizin dolaylı bağlı ortaklığı Global Ports Holding Plc ("GPH" ya da "Grup")'in, Karayipler'de yer alan St Lucia Limanı'nın kruvaziyer operasyonlarının 30 yıl süre ile (10 yıl uzatma opsiyonu ile) işletilmesine ilişkin olarak St Lucia hükümeti ile bir imtiyaz sözleşmesi imzaladığını kamuoyuna duyurmuştuk. GPH, operasyonların devralınması için yerine getirilmesi gereken nihai koşulların tamamlanmasıyla birlikte bugün itibarıyla limanda operasyonlarına başladığını şirketimize bildirmiştir. 

Anlaşma hükümleri gereği, GPH'in Saint Lucia Kruvaziyer Limanı'ndaki tesislerin genişletilmesi ve iyileştirilmesine yönelik mevcut borçları devralması ile birlikte toplamda 60 milyon ABD dolarına kadar yatırım yapması planlanmaktadır. GPH, operasyonları liman idaresine ait mevcut borcu ödeyerek devralmıştır. İşlem masrafları ve borç rezerv hesabı dahil olmak üzere toplam 20 milyon ABD doları tutarında kredi kullanılmıştır; yatırımların yaklaşık 24 ayda tamamlanması beklenmektedir. Yatırımın büyük bir kısmının finansmanı, bölgesel bir bankanın düzenleyici olduğu, toplamda yaklaşık 50 milyon ABD dolara kadar, uzun vadeli (15 yıllık) bir sendikasyon kredisi ile sağlanmıştır.. 

Bu kapsamda GPH, dünyanın en büyük gemilerinin yanaşmasına olanak verecek Point Seraphine'deki mevcut rıhtımın genişletilmesi, Vendors' Arcade, ve diğer ticari faaliyetleri canlandırmaya yönelik yatırımlar da dahil olmak üzere kruvaziyer liman hizmetlerini geliştirecek önemli yatırımlar yapacaktır. 

GPH ayrıca, bölge sakinleri için önemli ekonomik faydalar sağlamaya kararlı olup; Fisherman's Village (Balikçi Köyü) gibi liman içindeki ve çevresindeki tesisleri geliştirerek destinasyondaki yolcu harcamalarını artırmaya yönelik çalışmalar planlamaktadır. 

31 Mart 2022 - 31 Mart 2023 arası 12 aylık dönemde yaklaşık 590 bin yolcu yolcu ağırlayan (2019 takvim yılında yaklaşık 790 bin) St Lucia kruvaziyer limanının, yatırımlar sonrasında, orta vadede 1 milyondan fazla yolcu ağırlaması beklenmektedir..

Bu anlaşma, GPH'nin Karayipler'deki stratejik hedefleri doğrultusunda atılmış önemli bir adımdır. Saint Lucia Kruvaziyer Limanı ile birlikte GPH ağında konsolide edilen liman sayısı 26 kruvaziyer limanına ulaşmıştır ve GPH'in kendi mali yılı olan 31 Mart 2025'e kadar olan 12 aylık dönemde konsolide limanlar bazında yolcu hacminin 16 milyonu aşması beklenmektedir. Özkaynak yöntemiyle hesaplanan limanlar dahil toplam liman sayısı ise 31'e ulaşmış olup, GPH'in kendi mali yılı olan 31 Mart 2025'e kadar olan 12 aylık dönemde yıllık yolcu hacminin tüm limanlar bazında yaklaşık 20 milyon olması öngörülmektedir. 

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.