FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
[CONSOLIDATION_METHOD_TITLE] [CONSOLIDATION_METHOD]
İlgili Şirketler
[]
İlgili Fonlar
[]
Türkçe
oda_MaterialEventDisclosureGeneralAbstract|
Özel Durum Açıklaması (Genel)
oda_UpdateAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Güncelleme mi?
Hayır (No)
oda_CorrectionAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Düzeltme mi?
Hayır (No)
oda_DateOfThePreviousNotificationAboutTheSameSubject|
Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi
-
oda_DelayedAnnouncementFlag|
Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı?
Hayır (No)
oda_AnnouncementContentSection|
Bildirim İçeriği
oda_ExplanationSection|
Açıklamalar
oda_ExplanationTextBlock|
Şirketimiz, dünyanın en hızlı gelişen piyasalarından, emlak varlıklarının dijitalleştirilmesi konulu tokenizasyon alanına yatırım yapma kararı almıştır. Alanında uzman bir kuruluşun bu alanda faaliyet gösteren anonim şirketinin %82,5 oranındaki hissesinin satın alınmasına yönelik yapılan görüşmeler olumlu sonuçlanmış ve taraflar arasında hisse devri sözleşmesi imzalanmıştır. 

Sözleşme ile birlikte Agrotech Yüksek Teknoloji, bu anonim şirket tarafından oluşturulan kripto para alım-satım platformunun sahibi olmuştur. Platform, kripto borsası olarak kullanılacak, Agrotech'in sahip olduğu varlıklar oluşturulan platform aracılığıyla coin ve token haline getirilecektir.

İlerleyen süreçte dayanak varlığı olan şirketlere ait dayanak varlıklar tokenize edilerek fonlamaya açılacak ve ikincil piyasa işlemleri platform üzerinden yapılacaktır. Aynı zamanda, şirket uzmanlaştığı tokenizasyon alanında, global kurum ve kuruluşlara, farklı dijitalleşme alanlarında da hizmet verecektir.

Son zamanlarda ABD başta olmak üzere birçok ülkede ön plana çıkan ve yakın gelecekte birçok sektörde önemli bir yer edinecek olan ve dünyanın önemli kripto borsalarında işlem gören yapay zeka(AI) projesi GPTVerse ve başka birçok projenin kurucusu olan tecrübeli bir ekiple birlikte tokenizasyon odaklı bir kripto para alım-satım platformu kuracak olan Agrotech, bu platforma yapacağı yatırımın neticesinde, McKinsey'e göre (Ağustos 2023 tarihli rapor 2. Sayfa) 2030 yılında 5 trilyon USD büyüklüğe, Boston Consulting Group'a göre (Ağustos 2022 tarihli rapor 8. Sayfa) ise 16 trilyon USD büyüklüğe ulaşması beklenen tokenize edilmiş dijital menkul kıymetler sektörüne girmiş olacaktır.

Şirketimiz imzalanan sözleşme ile gerek kendi tarım arazilerini ve emlaklarını, gerekse global olarak çeşitli varlıklarını tokenize etmek isteyen tarafların ihtiyaçlarını karşılamak üzere stratejik bir yatırım kararı almıştır. 

Bu doğrultuda sahip olunan kripto para alım-satım platformu'nun tokenizasyon odaklı bir chain ve launchpad'i olacaktır. 

Bu proje ile Agrotech, global bir oyuncu olarak 29 trilyon USD büyüklüğündeki emlak piyasası tokenizasyonundan yatırımcıları için büyük bir pay almayı planlamaktadır.

Kripto para piyasası düzenlemesinin yasalaşması ile Türkiye'de lisans işlemleri başlatılacak olup, ilerleyen süreçte farklı ülkelerde yatırım ve lisans süreçlerinin başlatılması hedeflenmektedir.  

Bahse konu hisse devir işlemlerinin tamamlanmasını müteakip 10 gün içerisinde sahip olunan kripto borsası, iş ve işleyiş planları ile ilgili olarak detaylı bilgi paylaşılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.