BASIN BÜLTENİ-Delphi Technologies, dizel tercihine devam edecek olan tüketicinin de güvenini tazeledi
04/06/2020 18:11:05

    Dünyanın önde gelen otomotiv orijinal ekipman üreticileri için  emisyon ve yakıt tasarrufu çözümleri sunan Delphi Technologies, ortaya  koyduğu çalışmalarla da geleceğin dünyasına ışık tutuyor. Son yıllarda  dizel araçlarla ilgili yapılan spekülasyonlar ve tüketici tutumundaki  değişiklikleri ele alan Delphi Technologies, bu konuda oluşan bilgi  kirliliğini gidermek üzere somut tespitler sundu. Uzman test  kuruluşlarından alınan rakamsal verilerle, dizelin emisyon  azalımındaki öncü rolünü bir kez daha vurgulayan şirket, araç  üreticilerinin ürün gamının önemli bir parçasının halen dizel olduğunu  ve araç sahipleri için de popüler bir tercih olmaya devam edeceğini  bir kez daha ortaya koydu.

    En düşük karbondioksit (CO2) salınımı dizel araçlarda!

    Dizel yakıtın kullanılan diğer akaryakıtlara göre litre başına en  yüksek enerji içeriğine sahip olması, gerek bireysel gerekse de yük ve  yolcu taşıma adına üretilen dizel taşıtların tercih edilirliğinde  kendini gösteriyor. Dolayısıyla termodinamik olarak daha verimli olan  dizel motorlar, açığa çıkan bu enerjinin diğer akaryakıtlara oranla  daha fazlasını "kullanılabilir işe" çevirebiliyor. Bununla birlikte  dizel araçlar, eşdeğer benzinli araçlara göre hacimsel olarak %25 daha  az yakıt harcıyor. Yine dizel araçların eşdeğer benzinli araçlara göre  kilometre başına %15 daha az CO2 salınımı bulunuyor.

    Dizel teknolojisi, çevreye katkı hedefiyle çok daha hızlı  gelişiyor!

    Başta CO2 olmak üzere sera gazlarının %20'si karayolu ulaşımı  esnasında ortaya çıkıyor. Birçok araç üreticisinin CO2 emisyonlarını  azaltma ve bu alanda giderek sıkılaşan yönetmelikleri karşılama  stratejilerinde, anahtar rolü dizel araçlar üstleniyor. Dolayısıyla  dizel, modern araçlarda bulunan emisyon kontrol sistemleriyle birlikte  kullanıldığında, Avrupa Birliği'nin 2018 yılı Aralık ayında kabul  ettiği hedeflerin çok daha altında CO2 salınım miktarlarını  karşılamada yardımcı oluyor. Fakat yeni dizel araç satışlarının  azalması ve artan SUV popülerliği ile birlikte, yeni araçların ortaya  çıkardığı ortalama CO2 emisyonlarının 2018 yılında 2.4 g CO2/km  artarak 120.5 g CO2/km'ye ulaştığı görülüyor. Bu oran son 4 yılın en  yüksek ortalaması olarak göze çarpıyor.

    Düşük maliyetli ve en popüler çözüm!

    Dizelin yüksek yakıt tasarrufu, daha düşük yakıt gideri sağlarken  yakıt alımları arasındaki süreyi de artırıyor. Ayrıca emniyetli  sollama, treyler ve römork çekme ile yük taşıma gibi hem daimi hem de  anlık güç gerektiren koşullar, dizelin ürettiği yüksek tork sayesinde  mümkün olabiliyor. Bu da dizelin, ağır ve hafif ticari araçlar için  baskın yakıt kaynağı olmaya devam ettiğini gösteriyor.

    Emisyonları dizel teknolojisi kontrol ediyor!

    Avrupa emisyon standartlarına göre kurum dahil partikül madde  emisyonunun (PM), Euro 1 normundaki motorlarda 140 mg/km'den %97  azalarak Euro 6 normunda 4.5 mg/km'ye gerilediği belirtiliyor. Benzer  şekilde, azot oksit (NOx) emisyon seviyelerinin de %84 azalarak Euro 3  normlu motorlarda 500 mg/km iken (NOx ilk ölçüldüğünde) Euro 6 normlu  motorlarda 80 mg/km'ye gerilediği görülüyor. Araçların yollardaki  gerçek emisyon performanslarını yansıtmak için hayata geçirilen
"Gerçek Sürüş Emisyonları" testleri de, oldukça verimli olan azot  oksit emisyonu azaltma teknolojilerinin kullanımında büyük rol  oynuyor. Taşıtlar konusunda yaptığı testlerle tanınan otomobil kulübü
ADAC'a göre  Euro 6d-TEMP emisyon standartlarını karşılayan dizel  araçlar, Euro 6b (RDE öncesi) dizel araçlara göre ortalama %76 ve Euro
5 dizel araçlara göre ise %85 daha az NOx (Azot Oksit) salımı  gerçekleştiriyor. 

    Delphi'nin dizel dünyasına hizmeti sürecek!

    Delphi Technologies, dizel motorların birçok araç üreticisinin  ürün yelpazesinde yer almaya ve popüler bir tercih olmaya devam  edeceğini bu tespitlerle bir kez daha vurguluyor. Geliştirdiği  parçalar ve sunduğu hizmetlerle dizel araç teknolojilerindeki öncü  kimliğini sürdüren Delphi Technologies, dünyanın birçok yerindeki  atölyelere ürünlerini temin etmeye ve tüketici memnuniyetinin  sürekliliğine gelecekte de devam edecek. 

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.