BASIN BÜLTENİ-GSK ve CureVac, stratejik mRNA teknolojisi için iş birliği yapıyor
14/08/2020 18:12:48

    GSK ve CureVac, enfeksiyon hastalıklarında mRNA (mesajcı RNA)  aşısı ve monoklonal antikor araştırma programları üzerine iş birliği  yaptıklarını duyurdu.
    GSK ve CureVac, enfeksiyon hastalığı patojenlerini hedefleyen, beş  adet mRNA bazlı aşı ve monoklonal antikoru (mAbs) için araştırma,  geliştirme, üretim ve ticarileştirme süreçlerini kapsayan stratejik  bir iş birliği anlaşması imzaladıklarını duyurdu. İş birliği, GSK'nın  mevcut mRNA kapasitesini CureVac’ın entegre mRNA platformuyla  tamamlayacak.
    mRNA (mesajcı RNA), yeni aşıların ve ilaçların geliştirilmesi için  hızla ilerleyen, son teknolojiye sahip bir platform. Bu platform,  potansiyel olarak önlenebilen veya tedavi edilebilen hastalık  aralığını genişletirken, aynı zamanda geliştirme ve üretimi önemli  ölçüde hızlandırmayı vaat ediyor. Hücrelerin protein üretmesi ve  oluşması için gereken genetik kodu taşıyan mRNA, insan vücudunda  protein sentezini sağlıyor. mRNA teknolojisinin aşılarda ve ilaçlarda  kullanılmasıyla, spesifik proteinler veya antijenler vücudun kendi  hücreleri tarafından üretilebiliyor ve böylece bağışıklık sisteminin  hastalığı önlemesine veya bunlarla savaşmasına olanak tanıyor.
    İş birliği, immünoloji bilimine yönelik Ar-Ge odağıyla uyumlu  olarak GSK’nın mAbs inovasyonundaki büyüyen kapasitesini daha da  geliştirecek. İlerleyen mRNA bazlı aşı ve tedavi teknolojilerinin,  gelecekteki salgınlara karşı yanıtı iyileştirmeye katkı sağlaması  bekleniyor.
    GSK Aşı Bölümü Başkanı Roger Connor, iş birliğiyle ilgili “GSK’nın  kendini geliştiren mRNA (SAM) aşı teknolojisi bize mRNA teknolojisinin  aşı geliştirme bilimini ilerletme potansiyelini gösterdi ve CureVac’ın  deneyimi de kendi uzmanlığımızı tamamlayıcı bir rol oynayacak. SAM de  dahil olmak üzere, mRNA teknolojisini uygulayarak, enfeksiyon  hastalıklarını hiç olmadığı kadar hızlı şekilde tedavi etmek ve  önlemek için gelişmiş aşıları ve tedavileri üretmeyi ve çoğaltmayı  umut ediyoruz.” dedi.
    CureVac Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Franz-Werner Haas ise  “GSK ile  ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz. GSK’nın uzmanlığı ve global kapsama  alanı sayesinde platformumuzun değerini daha da geliştirmemize ve  dünya için potansiyel ürünlere dönüştürmemize olanak tanıyacak dünya  çapında bir ortak kazanıyoruz.” diye konuştu.
    Kalkınma projeleriyle ilgili olarak CureVac'taki Ar-Ge  faaliyetlerini finanse edecek olan GSK, bu iş birliği kapsamında,
CureVac'a 130 milyon sterlin öz sermaye yatırımı ve 104 milyon sterlin  peşin ödeme yapacak. CureVac ise, bu projelerin Faz 1 çalışmalar  sırasındaki klinik öncesi ve klinik gelişmeden sorumlu olacak.
Sonrasında ise GSK daha ileri geliştirme ve ticarileştirmeden sorumlu  olacak. CureVac, ticarileştirme de dahil olmak üzere, ürün adaylarının
GMP üretiminden sorumlu olup tüm ürün adayları için seçilen  ülkelerdeki ticarileştirme haklarını koruyacak.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.