BASIN BÜLTENİ-Elektrikli Mobilite’nin öncü modeli BMW i3 200 bin kez banttan indi
27/10/2020 18:10:27

    Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW’nin ilk  tamamen elektrikli premium kompakt modeli i3, 200 bin adetlik üretim  rakamına ulaştı. Sürdürülebilir mobilite alanında öncü bir rol  üstlenen BMW i3’ün 200 bininci örneği Fluid Black metalik rengiyle  banttan indi.
    Sürdürülebilir mobilite konusunda segmentinin öncüsü olan ve
BMW’nin tamamen elektrikle çalışan ilk büyük ölçekli seri üretim  modeli BMW i3, sıfır emisyonlu motoru ve karbon fiber takviyeli  plastikten (CFRP) yapılmış çevre dostu gövdesiyle 7 yılın sonunda bile  temiz ve performanslı sürüş meraklılarının ilgisini çekmeye devam  ediyor. Şehir hayatında sıfır emisyonlu mobilite için devrim  niteliğinde bir otomobil konsepti olarak geliştirilen BMW i3 diğer  otomobil üreticilerine de elektrikli mobiliteye geçiş konusunda  cesaret verdi. Bugün BMW i3, 7’nci yılında segmentinin hâlâ en çok  satan premium otomobili olmakla kalmıyor, aynı zamanda şehir içinde  emisyonsuz sürüşün dünyaca ünlü sembolü haline de gelmiş durumda.
    BMW i3, BMW’nin tamamen elektrikle çalışan ilk büyük ölçekli seri  modeli olarak öne çıkarken, ayrıca markanın karbon fiber takviyeli  plastikten (CFRP) yapılmış ilk otomobili oldu. BMW i3, tamamen  elektrikli sürüşün ötesinde sürdürülebilirlik ile de güçlü bir şekilde  karakterize edilen yeni bir premium mobilite anlayışını da temsil  ediyor. Dış yüzeyini boyamak, geleneksel işlemlere kıyasla yüzde 75  daha az enerji ve yüzde 70 daha az su gerektiren BMW i3’ün  termoplastik dış parçalar için kullanılan malzemelerin yüzde 25'i ise  ya geri dönüştürülen ya da yenilenebilir kaynaklardan üretiliyor. İç  mekanında da yüksek oranda yenilenebilir hammadde ve geri  dönüştürülmüş malzeme kullanılan BMW i3’ün üretiminde kullanılan  enerji fabrika arazisindeki rüzgar türbinleriyle sağlanırken, tüm  üretim süreci çevreye en az etki gözetilerek gerçekleştiriliyor.

    Elektrikli Mobilitede Kilometre Taşı

    Elektrikli mobilite alanında BMW’nin ilerlemesini önemli ölçüde  hızlandıran BMW i3 sayesinde BMW i markası tüm şirket için geleceğin  atölyesi haline geldi. BMW i3’ün motoru tamamen elektrikli sürüş  sağlamak için yüksek voltajlı depolama ünitesinin brüt enerji içeriği,  boyutu değiştirilmeden 22,6'dan 42,2 kWh'ye çıkarak neredeyse ikiye  katlandı. BMW i3'ün menzili böylece WLTP test verilerine göre 285 ile
310 kilometre arasına çıkmış oldu. BMW i3 ile edinilen bilgi  birikimine dayanarak, sürüş, güç elektroniği ve şarj teknolojisi  alanlarında da çok sayıda yenilik gerçekleştirildi. Beşinci nesil BMW  eDrive teknolojisi artık seri üretime hazırken,markanın teknoloji  alanında amiral gemisi olan BMW iNEXT, 2021'den itibaren üretilmeye  başlanacak.

    Geleneksel Motorlara Göre Yüzde 20 Daha Ekonomik
 
    Alman Otomobil Kulübü'nün (ADAC) 2019 yılında yaptığı bir  araştırmaya göre, tamamen elektrikli otomobiller yalnızca ekolojik  değil, aynı zamanda önemli ekonomik avantajlar da sağlıyor.
Hesaplamalara göre, bir BMW i3'ün toplam maliyeti, motor performansı  ve donanımı açısından karşılaştırılabilir içten yanmalı motora sahip  bir BMW modelinden ortalama olarak yaklaşık yüzde 20 daha düşük.
Ülkemizde bu oran elektrikli otomobillerin sahip olduğu vergi  avantajları ile daha da yüksek seviyelere çıkmaktadır.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey

Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.