BASIN BÜLTENİ-Yeni Leon, teknolojik yenilikler ve güvenli özellikleri ile dikkat çekiyor
21/01/2021 18:11:04

    SEAT’ın amiral gemisi Leon, tamamen yenilendi. Şu ana kadar  üretilmiş en güvenli SEAT olan yeni Leon, adaptif hız sabitleyici,  acil durum asistanı, seyahat asistanı da dahil olmak üzere en gelişmiş  sürücü destek sistemlerini bir araya getiriyor. SEAT Yetkili
Satıcılarında satışına başlanan yeni Leon modeli dikkat çeken  tasarımı, aydınlatma, güvenlik ve tamamen yenilenen bilgi-eğlence  sistemleriyle mevcut başarısını bir sonraki nesline de taşımaya  hazırlanıyor. 
    Bugüne kadar üretilen ilk üç nesli ile 2,2 milyon adetten fazla  satış rakamına ulaşarak SEAT markasının amiral gemisi olan SEAT
Leon’un, dördüncü nesli 1.5 TSI 130 HP motor ve FR donanım seçeneğiyle
231.500 TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim fiyatıyla SEAT
Yetkili Satıcılarında satışa sunuldu. 1.0 TSI 110 HP Style ve 1.0 eTSI  hafif-hibrit (mHEV) 110 HP DSG Style Plus seçenekleri ise Şubat ayı  içerisinde satışta olacak. 1.5 eTSI hafif-hibrit (mHEV) 150 HP DSG  motor seçeneğinin ise 2021 yılı ikinci çeyrekte satışta olması  planlanıyor.

     Keskinleşen dış hatlar

    SEAT Leon'un ön tasarımında tamamen yenilenen ızgara ve ön  aydınlatma grubu dikkat çekiyor. Bir önceki nesline göre daha geride  konumlandırılan LED ön farlar otomobile daha derin ve karakteristik  bir görünüm kazandırıyor. Ön farlarda kullanılan LED teknolojisi, en  karanlık yolu bile sürücüye görünür hale getirerek görüş mesafesini  iyileştiriyor. Bir önceki nesile göre uzayan kaput, aracın iddialı  tasarım anlayışına katkıda bulunuyor ve ön taraftaki sert çizgileri  destekleyerek kararlı duruşunu artırıyor.
    Heyecan ve yaratıcılık, tamamen yenilenen SEAT Leon'un arkasında  da devam ediyor. Bagaj boyunca uçtan uca uzanan “Infinite LED” arka  farlar, sportif bagaj yapısı ile aracın dinamik kimliğini vurguluyor.
LED aydınlatmalar ve arka spoiler ise hareketli çizgiler oluşturuyor.
Yan ayna altlarında yanan karşılama ışığı da yere "Hola!" (Merhaba)  kelimesini yansıtarak Leon severleri sıcak bir şekilde karşılıyor.
    MQB Evo platformunda tasarlanan otomobil  4.368 mm uzunluk, 1.799  mm genişlik, donanımına göre değişkenlik gösterebilen 1.456 mm  yükseklik ile 2.686 mm aks mesafesine sahip. Yeni Leon bir önceki  nesline göre 50 mm daha uzun aks mesafesine sahip olması sayesinde  arka koltuklarda hissedilir derecede daha geniş bir diz mesafesi  sunuyor. Büyüyen boyutları, SEAT'ın en başarılı modelini daha da  kullanışlı hale getiriyor ve arka koltuk bölümünde daha geniş alan  yaratıyor.
    Dış tasarımındaki estetik Yeni Leon’un daha dikkat çekici olmasını  sağlarken, aerodinamik olarak ise sürtünme katsayısında önceki nesline  kıyasla yaklaşık olarak yüzde 8 oranında iyileştirmeye gidilmiş.

    Fonksiyonel ve minimalist iç tasarım

    Tamamen yenilenen SEAT Leon'un tasarımındaki evrimsel tema, iç  kısımda da göze çarpıyor. Sürücü ve yolcu odaklı tasarımda  fonksiyonellik, minimalizm ve zarafet hemen göze çarpıyor. 10,25”  boyutundaki dijital gösterge paneli, onu çevreleyen ve ön kapılar  üzerinden devam eden dekoratif kaplamalar yardımıyla hafiflik ve
"süzülme" hissi veriyor. Kabin içindeki her şey, ergonomik olarak  kusursuz ve yolcuların iç kısımdaki konforunu artıracak şekilde  tasarlanmış.
    İç mekanın baş kahramanı, tamamen yenilenen tasarımlı 10”  dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sistemi. Fiziksel düğme sayısının  azaltıldığı ekran, yolcularla kusursuz etkileşim sağlıyor.
Barcelona'nın önemli caddesi olan Diagonal'dan esinlenerek "diyagonal"  şekilde tasarlanan ekranın ara yüzü, sınıfının öncüsü olan SEAT'ın  yeni dijital laboratuvarında yaratılmış.
    Tamamen yenilenen Leon'un bir başka önemli özelliği ise iç  aydınlatmalar. Etrafı saran “Çok Renkli Akıllı LED Ambiyans
Aydınlatması”, tüm konsol ve kapılar boyunca devam ediyor. Dekoratif  bir ortam ışığı olmasını yanı sıra, aynı zamanda kör nokta tespit,  araçtan çıkış uyarısı, şerit takip asistanı gibi bir dizi önemli  fonksiyonu da sağlıyor.

    İlk tam bağlantı özelliklerine sahip SEAT

    Yeni SEAT Leon, SEAT'ın eksiksiz bağlantı özelliklerine sahip ilk  modeli. Full Link teknolojisiyle kullanıcılar ister Apple CarPlay  isterse Android Auto özelliğini kullanarak dijital yaşamlarına da  erişebiliyor. Böylece kullanıcılar telefonda bulunan kişi listelerine,  müziklerine ya da navigasyon sistemine rahatça ulaşabiliyor.
    “Acil Durum Çağrı Sistemi (e-Call)” sayesinde yerleşik eSIM, olası  bir kaza durumunda acil servis ile doğrudan iletişim kurarak aracı  yepyeni bir güvenlik seviyesine çıkarıyor. Sistem, acil durum araması  haricinde, aynı zamanda araç konumu, motor tipi, araç rengi veya yolcu  sayısı gibi araçtaki önemli verilerin acil servislere gönderilme  imkanı da sunuyor.

    En güvenli SEAT

    Yeni SEAT Leon Euro NCAP tarafından gerçekleştirilen güvenlik  testlerinde beş yıldıza layık görüldü. Otomobil, son derece gelişmiş  destek sistemlerini bir arada sunuyor. Adaptif Hız Sabitleyici (ACC),
Acil Durum Asistanı, Yarı Otonom Seyahat Asistanı, Şerit Takip
Asistanı da dahil olmak üzere bir dizi yeni gelişmiş sürüş destek  sistemlerini bir araya getiriyor. Ön, yan ve perde hava yastıklarının  yanı sıra, 7. hava yastığı olarak “Ön Orta Bölümde Merkezi Hava
Yastığı” aracın tüm donanımlarında standart sunuluyor.
    Saatte 210 km hıza kadar desteklenen dur-kalk özellikli Adaptif
Hız Sabitleyici (ACC) ve Şerit Takip Asistanından yararlanan Seyahat
Asistanı, uygun koşullarda aracı aktif olarak şeridin ortasında tutup  hızını trafiğin akışına göre ayarlayarak gaz, fren ve direksiyon  kontrollü yarı otonom bir sürüş vaat ediyor. Araç, sürücünün  direksiyonu 15 saniyeden fazla süre bıraktığını tespit ederse, sesli  ve görsel uyarılar veriyor. Sürücü belirli süre daha yanıt vermemeye  devam ederse, bu sistemle bütünleşik olarak çalışan Acil Durum Sürüş
Asistanı, aracın kontrolünü ele alarak Leon’u tamamen durdurabiliyor.
    Leon'un güvenlik paketine yapılan yeni bir ekleme de Kör Nokta
Tespit Sistemi ve Arka Çapraz Trafik Uyarısı ile çalışan Araçtan Çıkış
Uyarısı. Bu sistem aracın kapıları açıldığı anda sensörleri sayesinde  yanındaki engelleri tanıyarak kapı içlerindeki ambiyans ışığı ile  sürücü ve yolcuları uyarabiliyor.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.