BASIN BÜLTENİ-Akasya ve Akbatı Alışveriş Merkezleri kapılarını “Sıfır Risk” prensibiyle 1 Haziran’da açıyor
22/05/2020 18:12:52

    Halk sağlığını koruma adına, 19 Mart tarihinde kendi inisiyatifi  ile kapatma kararı alan ve sektöründe bunu ilk uygulayan AVM’ler olan
Akasya ile Akbatı, 1 Haziran’da kapılarını tekrar açıyor. Aradan geçen  süre içinde ‘Sıfır risk’ prensibiyle hizmet alanlarındaki alt yapısını  ‘yeni normale’ göre düzenleyen Akbatı ve Akasya, yine halk sağlığını  gözeterek en son hizmete giren AVM’ler arasında yer alacak.
    Akiş GYO çatısı altında faaliyet gösteren ve Türkiye’de Kovid-19  salgının görülmesinden sonra halk sağlığını gözeterek, kendi  inisiyatifi ile hizmete ara verme kararı alan Akasya ve Akbatı
Alışveriş Merkezleri, 1 Haziran tarihinden itibaren ‘Sıfır risk’  prensibi ile tekrar hizmete başlıyor. Salgının etkilerinin görülür  biçimde azalmaya devam edeceği beklentisiyle bu karar alınırken,  aradan geçen süre içinde ise kamu sağlığı gözetilerek, hizmet  alanlarının alt yapısı ‘yeni normal’e göre düzenlendi.

     SIFIR RİSK PRENSİBİNDEN ÖDÜN YOK

    Akasya ve Akbatı’da, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nca  açıklanan yönergeler doğrultusunda ve İş Güvenliği Uzmanları’nın  koordinasyonunda birçok önlem hayata geçirildi. Akiş GYO A.Ş. Yönetim
Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Gökşin Durusoy “ilk biz kapattık, en son  biz açıyoruz. Geçen süre içinde yeni normale dönüş için ‘Sıfır risk’  prensibi doğrultusunda hazırlıklarımızı yaptık. Halkımızın sağlığını  ön planda tutarak, dünya genelinde hayata geçirilen birçok modeli de  inceledik. Aldığımız önlemlerde kullandığımız ileri teknoloji ürünler  ve uygulamalarla 1 Haziran’da açılışa hazırız” dedi.   

    YÜZDE YÜZ TEMİZ HAVA

    Yapılan çalışmalar kapsamında Akasya ve Akbatı’da havalandırma  sistemleri yüzde 100 taze hava ile beslenerek iklimlendirme  oluşturuldu. ULV cihazları sayesinde tüm alanları kapsayacak şekilde
(havalandırma kanalları dahil) dezenfeksiyon işlemlerini sağlanıyor.
Havalandırma santrallerinde ve asansör içlerinde bulunmak üzere UV  kullanarak bakteri ve virüsleri yok eden cihazlar konumlandırılıyor. 
Misafirler, Akasya ve Akbatı AVM’lerin kendi mobil aplikasyonları  üzerinden her an hava kalitesini güncel olarak takip edilecek- edecek  şekilde güncelleniyor.

    KİŞİ SAYISI ANLIK TAKİP EDİLECEK

    AVM içerisinde “Her 10 metrekareye 1 kişi” kuralı dikkate alınarak  ziyaretçi sayısı anlık olarak kontrol ediliyor.  Alışveriş merkezleri  içerisindeki ziyaretçi yoğunluğu dijital sayım cihazları ile takip  edilerek girişler kontrollü olarak sağlanacak.  AVM içindeki kişi  sayısı giriş kapılarında bulunan ekranlar aracılığıyla misafirler  tarafından anlık olarak takip edilebilecek.  Misafirler AVM içlerine  sadece maske takmak suretiyle kabul edilecek.  Girişlerde   ziyaretçilerin ateş ölçümü Sağlık Bakanlığı’nın önerdiği kriterlerdeki  termal kameralar ile temassız olarak yapılacak. Giriş kapıları ve tüm  koridorlarda geliş-gidiş işaretlemeleri ile sosyal mesafe uyarı  yönlendirmeleri yapılacak.

     YÜRÜYEN MERDİVENLER VE ASANSÖRLERDE HİJYEN

    AVM ziyaretçilerinin “en sıklıkla temas ettiği alanların başında  gelen yürüyen merdivenlerin el bantları için  UV ışıkları ile  sterilize eden cihazlar tedarik ediliyor. Asansörlerde temassız  kullanım için kat yönlendirmeleri ayak pedalları ile yapılırken ayrıca  sadece engelli, hamile, pusetli ve yaşlı misafirler tarafından en  fazla iki kişinin kullanacağı şekilde hizmete sunulacak. Yürüyen  merdivenlerde de misafirlerin üç basamak mesafe kuralına uymaları  istenecek.

    HİJYEN TİMLERİ DENETİM YAPACAK

    Sirkülasyonun yoğun olduğu noktalarda  rutin dezenfeksiyon  işlemlerinin artırılmasının yanı sıra devamlı kontrol edilmesi için  ‘Özel Hijyen Ekipleri’ oluşturuldu.  Sıfır risk politikası ve toplum  sağlığına verilen öncelik kapsamında özel olarak görevlendirilen bu  ekipler tüm ortak alanlarda dezenfeksiyon işlemlerinin kontrolünden  sorumlular.  Ayrıca tüm taşeronlar ve ilgili saha personellerine   açılış sonrası süreç ile ilgili eğitimler verilmeye  devam  edilmektedir.
    Tüm bunlara ek olarak   tuvaletlerin içinde de sosyal mesafe  kuralları titizlikle uygulanıyor. Yan yana olan kabinler, pisuarlar ve  lavabolar aralıklı olarak kullanılacak. Tuvaletlerde gerekli sayım alt  yapısı oluşturularak anlık kullanım sayısı takibi yapılacak ve her 10  metrekareye 1 kişi kuralının uygulanması sağlanacak. Tuvaletlerin  girişlerinde bulunan dijital ekranlar doluluk oranlarına göre gerekli  yönlendirmeleri sağlayacak.

 

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.