ANALİZ-Yurt Dışı Piyasalar(Yatırım Finansman Menkul Değerler)
10/08/2020 14:50:54

    Yatırım Finansman Tarafından Uluslararası Piyasalar Bülteni:
    "ABD'deki Gelişmeler   
    ABD'nin Çin'in Tiktok ve WeChat olmak üzere iki popüler  uygulamasına yasak getirmesinin ardından artan ABD-Çin gerilimi  piyasalardaki risk iştahı zayıflarken, Temmuz ayı tarım dışı istihdam  raporu sonrasında endeksler günü karışık bir seyir ile sonlandırdı.
    S&P 500 endeksi yüzde 0,06 oranında değer kazanımı elde ederken,
Dow Jones endeksi günü yüzde 0,2 oranında artıda tamamladı. Nasdaq  endeksinde ise kayıplar yüzde 0,9 seviyesine ulaştı.
    S&P500 içerisinde finans sektörü yüzde 2,2 oranında değer kazanımı  elde ederken, sanayi sektörü yüzde 1,7, kamu hizmetleri sektörü ise  yüzde 1,8 oranında kazançla günü sonlandırdı. Bilgi teknolojisi  sektörü ise yüzde 1,6 kayıpla günün en çok zayıf performans gösteren  sektörü oldu.
    ABD'de açıklanan Temmuz ayı tarım dışı istihdam verisi  beklentileri aşarak 1,76 milyon kişinin istihdama dahil edildiğina  işaret etti. Ortalama saatlik kazançlar yüzde 0,2 ile beklentilerin  üzerinde gelirken, işsizlik oranı yüzde 11,1'den yüzde 10,2'ye  geriledi.
    ABD Hazine Bakanlığı, aralarında Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie
Lam'in de olduğu 11 kişinin yaptırım listesine alındığını duyurdu. Çin  ise bu sabah 'Hong Kong' gerilimi üzerinden ABD'ye karşı yaptırımda  bulunacağını açıkladı. Ancak Ağustos ayı ortasında ABD ile Çin  arasında gerçekleştirilecek telekonferansa ilişkin piyasalarda oluşan  beklenti iyimserliği bir miktar tetikliyor.
    Beyaz Saray koronavirüs danışmanı Dr. Anthony Fauci, bilim  insanlarının virüs için yüzde 98 civarında garantili koruma sağlayan  oldukça etkili bir aşı bulma şansının zayıf olduğunu belirtti.
    Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ABD'nin salgını kontrol altına  alma çabaları devam ederken ekonomiye daha çok mali politika desteği  sunulması gerektiğini belirtti.
    ABD 10 yıllık tahvil faizleri 3 baz puan yükselişle yüzde 0,56  seviyesine yükseldi.
    Dolar endeksinde tarım dışı istihdam raporu sonrasında oluşan  primlenme ile 93,60 seviyesi üzeri hareketlilik oluştu.

    Hisse Senetleri Görünümü

    ABD Başkanı Trump, TikTok'u satın alma anlaşması için Microsoft'a
45 gün süre verdiğini duyurması sonrasında şirket hissesi yüzde 1,8  oranında değer kaybetti. 100 milyon ABD'li kullanıcıya sahip olan
TikTok'un satın alınması, Microsoft'a Facebook Inc ve Snap Inc gibi  sosyal medya devlerine büyük bir rakip olma konusunda fırsat sunması  bekleniyor.
    Twitter Inc. de Çinli video paylaşım uygulaması TikTok ile  potansiyel bir birleşme hakkında ön görüşmelerde bulunduğunu  açıklaması sonrasında seans öncesinde yüzde 3'lük bir artış içerisinde  yer alıyor.
    Biogen, Alzheimer ilaç uygulaması konusunda FDA tarafından  incelendiğini açıklaması sonrasında yüzde 10,1'lik oranda kazanç  sağladı. 
    Roper Technologies Inc'in Vertafore'u 5,5 milyar dolara satın  almak görüşmelerde bulunduğunu açıklaması sonrasında Roper hisseleri  yüzde 1'e yakın oranda değer kazanımı elde etti.
    T-Mobile US, ABD'deki en büyük ikinci kablosuz sağlayıcı olduğunu  iddia etmesi sonrasında günü yüzde 6,5 oranında artıda tamamladı.
    UPS, yüksek hacimli müşterilere yılbaşı dönemi gönderim ücretleri  eklemeyi planladığını açıklaması sonrasında yüzde 7,8 oranında değer  kazanımı elde etti. "

    Analizin tamamı için:

https://www.yf.com.tr/media/report/yurtdisi-piyasalar-bulteni-10-08-2020-14-44

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey

Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.