ANALİZ-Piyasalarda Gelişmeler/Beklentiler(Yatırım Finansman Menkul Değerler)
21/09/2020 09:20:26

    Yatırım Finansman Menkul Değerler Tarafından Hazırlanan Günlük
Bülteni:
    "Piyasalarda Cuma Günü…
    Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan  endeks, seans başlarında 1115,80 seviyesine kadar yükseliş kaydetti.
Ancak bu seviye üzerinde tutunmayı başaramayan BIST100, seans boyu  yatay bir seyir izledi ve haftayı %0,12 değer kazancıyla 1111,96  puanla kapattı. Global piyasalarında etkisiyle negatif açılış  beklediğimiz endekste, 1100,00 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu  seviye üzerinde kalınması halinde yukarı yönlü tepki hareketleri  görülebilir. Bu durumda 1120,0 sonraki hedef olarak izlenebilir.
    Dolar/TL ise, Cuma 7,5860 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Dxy  endeksinde görülen zayıflamayla bir süre baskı altında kalması  muhtemel olan kurda an itibariyle 7,5690’dan işlemler gerçekleşmekte.
7,57’i direncini yakından takip edeceğimiz Dolar/TL’de 7,54 ilk destek  olmak üzere 7,51’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası tepki  yükselişlerinde ise 7,60-7,62 bandı sonraki hedef olarak takip  edilebilir.

    Bugünün Gündeminde …

    Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) aşırı ucuz likidite enjeksiyonları  gelecek hafta Euro Bölgesi'ndeki fazla likiditeyi ilk kez 3 trilyon  euronun üzerinde bir seviyeye getirebilir. AMB Perşembe günü son kredi  turunu eksi yüzde 1'e varan faiz oranlarıyla ödeyecek. Alım, Haziran  ayındaki 1.3 trilyon euro'luk tahsisat ile karşılaştırıldığında sönük  olsa da daha fazla likidite beklentisiyle finansman maliyetleri düştü.
Üç aylık Euribor ise Cuma günü yüzde % 0,504 ile rekor düşük bir  seviyeye geriledi.
    Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans sonlarına doğru Merkezi
Hükümet Borç stoku açıklanacak.
    Yurtdışı veri gündemine baktığımızda ise öğleden sonra ABD Chicago
Fed ulusal endeksi verisi açıklanacak. Veride herhangi bir değişiklik  beklenmiyor. Ardından Fed başkanı Powell’ın konuşmalarını takip  edeceğiz.

    Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

    Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Standard Chartered ve HSBC’nin
Hong Kong borsasına kayıtlı hisselerinin büyük meblağlarda şüpheli fon  taşıdıkları iddialarıyla Asya piyasalarında satıcılı bir seyir  görünmekte. Avrupa piyasaları da açılışta negatif olması beklenirken,
Amerika vadelileri Cuma seans kanapışı sonrası aşağıda işlem görüyor.
    EUR/USD ise, yükseliş trend kanalı içine hareket etmeye devam  ediyor. 1,1830 desteği üzerinde tutunmayı başaran parite an itibariyle
1,1860’dan işem görüyor. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece yukarı  yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz paritede 1,1915 ilk hedef  olmak üzere 1,20 seviyeleri yeniden hedeflenebilir. Olası geri  çekilmelerde ise 1,1830 ilk destek olmak üzere 1,18’e düşüş devam  edebilir."                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir...

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.