FİNANS

BASIN BÜLTENİ-Buderus, yüksek verimlilik sağlayan oda kumandaları hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı
25/02/2021 18:11:02

    Isıtma-soğutma sektörünün uzman markası Buderus, kombilerini daha  verimli kullanmak ve oda kumandası almak isteyen kullanıcılara dikkat  edilmesi gereken noktaları açıklıyor.
    Kombiler, oda kumandalarıyla beraber kullanıldığında yüksek  verimlilik sağlanır. Oda kumandaları  mekanın sıcaklığını kullanıcının  ayarladığı derecede sabit tutmak için kombiyi optimum sürede  çalıştırır. Böylece elektrik ve gaz faturalarında tasarruf sağlanır ve  konfor artar. Oda kumandası kullanılmayan kombilerde ısıtılacak olan  mekânda ortam sıcaklığını ölçen bir cihaz bulunmadığı için tesisat,  gidiş-dönüş suyu sıcaklığını referans alarak çalışır. Kombi, oda  sıcaklığını takip edemez ve mekânı sürekli olarak ısıtmaya devam eder.
Bu durum cihazların gereğinden fazla çalışarak daha çabuk  yıpranmasına, yakıt sarfiyatının ve elektrik tüketiminin artmasına  sebep olur.
    Özellikle bahar aylarında, güneş ışığının mekânı ısıtması sonucu  ciddi miktarda ısı kazanımı olur. Oda kumandası olan mekânlarda bu  sıcaklık artışı anında tespit edilerek ısıtma cihazı durdurulur.
Ortamın gereğinden fazla ısınması önlenir ve tasarruf sağlanır.
Kullanıcılar, haftalık program saatli oda kumandaları ile ısıtma  cihazını gün içerisinde farklı zaman dilimlerinde farklı derecelere  ayarlayabilirler. Örneğin  06.45 - 07.45 saatleri arasında oda  sıcaklığı 21°C, 22.45 - 06.45 saatleri arasında 18°C gibi düzenlemeler  yapılabilir ve her gün için ayrı ayrı programlanabilirler.

    On/off oda kumandaları

    Oda sıcaklığını ölçer ve kombiye ne zaman çalışıp ne zaman  duracağıyla ilgili sinyaller gönderir. İstenen oda sıcaklığına  ulaşıldığında oda kumandası kombinizin durmasını sağlar. Sıcaklığın  istenilen seviyenin altına düştüğü durumlarda ise kombi tekrar  çalışmaya başlar.

    Modülasyonlu oda kumandaları

    Oda sıcaklığı bilgisini kombiye iletir ve kombinizin ne zaman  çalışıp ne zaman durması gerektiği konusunda yönlendirir. Böylece oda  sıcaklığı bilgisine sahip olan kombi, tesisat suyu sıcaklığı yerine,  gerçek oda sıcaklığına göre modülasyon yapar ve anlık kapasitesini  ayarlar. Kombi, ortamda istenen sıcaklığa ulaşana kadar maksimum  seviyede çalışmak yerine açma kapama esnasında harcanan enerjiden  tasarruf sağlar ve çalışma ömrü uzamış olur. Modülasyonlu oda  kumandaları, odanın ayarlanan sıcaklıkta sabit kalması için kombinin  optimum düzey ve sürede çalışmasını sağlar.
    Oda sıcaklığı istenilen düzeye geldikten sonra oda kumandası  kombiye  kapanması ya da sıcaklığın düşürülmesi için sinyaller  gönderir. Sıcaklık istenilen seviyenin altına düştüğünde ise tekrar  çalışmaya başlar. Programlanabilir oda kumandaları kullanarak haftanın  günlerine hatta farklı saat dilimlerine farklı sıcaklıklar  ayarlanabilir.
    Oda kumandaları ve termostatik vanaları beraber kullanmak ise en  ideal çözümü sağlar. Fakat termostatik vana ve oda kumandası aynı  odada bulunmamalıdır. Termostatik vanalar  radyatör sıcaklığı istenen  seviyeye geldiğinde sıcaklığı sabitler, bu durum oda kumandası  aracılığıyla ayarlanan sıcaklığa ulaşılmasını geciktirir ve kumanda  etkisini sınırlandırır. Eğer aynı ortamda kullanılıyorsa, termostatik  vanayı tam açık duruma getirmek gerekir. Böylece kombiye doğru  sinyallerin gitmesini sağlanabilir.


    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey