BASIN BÜLTENİ-Atom Enerjisi Kurumunda Covid-19 mesaisi yaşanıyor
09/04/2020 18:10:29

    Covid-19 salgını teşhisinde kullanılan test eküvyonlarının  sterilizasyon işlemlerini Türkiye Atom Enerjisi Kurumu  gerçekleştiriyor. Tek kullanımlık tıbbi malzemelerin gama ışınıyla  dezenfekte edildiği merkezde çalışmalar 7 gün 24 saat boyunca  aralıksız sürüyor.
    Korona virüs (Covid-19) salgınına karşı Enerji ve Tabii Kaynaklar
Bakanlığına bağlı Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) stratejik bir rol  üstleniyor. Tek kullanımlık tıbbi malzemelerin sterilizasyon görevini  üstelenen Ankara’nın Kahramankazan ilçesindeki merkez 7/24  çalışmalarını sürdürüyor. El değmeden gerçekleştirilen sterilizasyon  işlemlerinde gama ışını kullanılıyor. Türkiye’de bu işlemleri yapan  iki merkezden biri olan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Gama Işınlama
Tesisi, günde 20 metreküp ürünün sterilizasyonu gerçekleştirilebiliyor.
    Farklı birçok ürünün sterilizasyonunun yapıldığı tesiste son  dönemde Covid-19 ile mücadele kapsamında tek kullanımlık tıbbi  malzemelerin ışınlanmasına ağırlık verildi. Ürünlerin kontrol edilen  düzeylerde iyonize edici radyasyona tabi tutulmasıyla gerçekleştirilen  sterilizasyon işlemi, diğer sterilizasyon işlemlerine göre birçok  alternatif sunuyor. Sterilizasyon işlemi gerçekleştirilen ürünler  hemen kullanıma hazır hale getirilirken, bu ışınlama yöntemiyle  güvenilir ve hızlı sonuçlar elde ediliyor.
    Tesisteki çalışmalar hakkında bilgi veren Türkiye Atom Enerjisi
Kurumu Gama Işınlama Tesisi sorumlusu Zati Ünal, ”Burada tıbbi malzeme  üreticileri ürünlerini bize getirirler, o kutuları açmadan ışınlama  kutusu dediğimiz alüminyum kutuların içine yerleştiririz. Taşıma  sistemi yardımıyla ışınlama odasına alırız. Orada daha önceden  belirlenmiş sürelerde tutulur. Işınlama kaynağı etrafından  dolaştırılarak belli dozlarda ışınlanmış olurlar. Bugün 10 bin gray  doz vermek için 9 saat ışınlama yapılmakta. Şu anda yoğunluk söz  konusu. Öncelikli olarak tek kullanımlık tıbbi malzemelere öncelik  vermekteyiz. Tesis, 7 gün 24 saat çalışan bir tesis. Eküvyon çubuğu  var elimizde, bunların dezenfeksiyonunu sağlayacağız. Öncelikli olarak  bu yöntemde karantina süresi söz konusu değildir. İşlemden  geçirildikten hemen sonra kullanılabilir. Yıllardır dünyada çok yaygın  kullanılan bir sistem. Yaklaşık 10 bin gray dozu 20 metreküp ürün  ışınlayabiliyoruz bu merkezde” dedi.


    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.