Evde koronavirüs testi İstanbul’da başladı
05/08/2020 14:07:28

    Koronavirüs testi yaptırmak isteyip de hastaneye ya da sağlık  kuruluşuna gitmekten çekinenler artık testi evde ya da iş yerlerinde  yaptırabilecek.
    İHA'nın haberine göre Covid-19 hastalığının belirlenmesinde antikor testleri  kullanılmaya başlandı. ELISA yöntemiyle bakılan IgM ve IgG antikorları  ölçümleri ile hastalık ile ilgili bilgi edinilebiliyor. Testlerin  doğruluk oranı ise yüzde 99’un üzerinde. Sağlık Bakanlığı tarafından  yetkilendirilen laboratuarın uzman sağlık ekipleri evde koronavirüs  testi yaptırmak isteyen vatandaşların evine gidiyor. Evde kan örneği  alınan kişinin IgM ve IgG antikorlarına bakılıyor. Bu sayede kişinin  hem koronavirüs olup olmadığı hem de daha önce bu hastalığı geçirip  geçirmediği ortaya çıkıyor.
    Özellikle Kurban Bayramı tatili sırasında tatil beldelerinde  sosyal mesafe ve hijyen kurallarının ihmal edildiğine dikkat çeken
Onkoloji Uzmanı Dr. Yıldıray Tanrıver bu anlamda testler birlikte daha  rahat olunacağını ifade ederek, “Özellikle bayramda tatil beldelerinde  fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uyumda sıkıntılar yaşandığını  hepimiz gözlemledik. Tatil dönüşünde hem kendimizi hem de  çevremizdekileri korumak ve riskimizi bilerek önlemlerimizi almak için  test yaptırılması çok daha önemli bir hale geldi” açıklamasında  bulundu.
    Kan alımı işlemi ile sonuçlar 24 saat içerisinde çıkıyor
    Aynı zamanda yapılan koronavirüs testi için de bilgilendirmelerde  bulunan Dr. Yıldıray Tanrıver şu şekilde devam etti
    “Covid-19 enfeksiyonuna karşı oluşan IgM antikorlarını saptamak  için yapılan serolojik test sonucu olarak pozitif elde edilmesi,  kişinin yakın zamanda virüs ile karşılaştığını gösterir. Yapılan  testte IgG antikorlarının pozitif saptanması, Covid-19'a maruz  kalındığını göstermektedir. Bu antikorun pozitif seviyelere ulaşması  genellikle ilk belirtiler başladıktan sonraki 10 gün içerisinde  gerçekleşir. Kişinin virüse karşı bağışıklık sistemi ile yanıt  vermesinin anlaşılmasının göstergesi IgG antikorunun pozitif yanıt  vermesidir. Özellikle hastalığı asemptomatik olarak geçirmiş kişilerin  belirlenmesinde bu sonuç daha da önemli bir hâl almaktadır.
    “Antikor testleri kişilerden kan alımı ile gerçekleştirilir. Kan  alımı için herhangi bir sağlık merkezine başvurulmasına gerek yoktur.
Konusunda uzman personeller tam koruyucu donanımlar ile evinize ya da  işyerinize gelerek kısa süre içerisinde kan alım işlemini  gerçekleştirmekte ve sonuçlar en geç 24 saat içerisinde  iletilmektedir.”

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey

Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.