FİNANS

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN
BASIN BÜLTENİ-Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği: Sektörümüz gençleri bekliyor
25/06/2021 13:15:20

26 Haziran Dünya Soğutma Günü'nde günlük ve endüstriyel yaşamda toplum  için yeri tartışılamaz mühim soğutmanın iklim krizi etkisi ve  maliyetine vurgu yapıp, uyarılarda bulunarak, iklimlendirme sektörünün  gençlerin kariyeri için önemini açıkladı

Soğutma evimizde, taşıtımızda, okulumuzda, otelimizde, marketimizde,  hastanemizde iken tarımsal ve hayvansal ürünlerin, ilaç ve aşıların  üretim, depolama ve taşınmasında mühimdir. Sanayide soğutma kritik  teknolojilerden biridir. İç ortamlarda konfor, hijyenimiz, sağlık ve  gıda güvenliğimiz için soğutma önemlidir diyen İstanbul Teknik
Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği
(SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, 26 Haziran Dünya
Soğutma Günü'ne özel açıklama yaptı.

İklimlendirme için dünyamızı ısıtarak iklimimizi değiştirmeyelim

Binalarımızda, odalarımızda, sanayide havayı ısıtma, soğutma, tazeleme  ve nem koşullarını seçerek, teknik kararlar vererek, kapalı ortam  atmosferimiz için tercihlerle iklimlendirme yaparız. İklimlendirme  cihazları üretimi ve kullanımı yaşam döngüsünde başta enerji tüketimi  olmak üzere gezegenimize ve kesemize etki eder vurgusu yapan Prof. Dr.
Filiz Karaosmanoğlu, “Enerji tükettikçe dünyamızı ısıtan, iklim  krizine sebep olan sera gazları yayılırken, karbon ayak izi  yükselirken, elektrik faturamız da yükselir. Tercih ettiğimiz  iklimlendirme için dünyamızı ısıtarak iklimimizi değiştirmeyelim.
İklim krizine sebep olmayalım” dedi.

İklim dostu iklimlendirme için doğru seçimler yapalım

Prof. Karaosmanoğlu “İklim dostu iklimlendirme için yurttaşların,  sanayicimizin, hizmet sağlayıcılarımızın önünde karar ve uygulama  seçimleri bulunmakta. İklimlendirme enerjisinin iklim krizine etkisini  azaltmak için iki temel teknik yol mümkündür. Doğru teknik seçimlerle  enerji verimli cihaz satın alarak, bakım ve onarımların zamanında  yeterli yapılması ile elektrik üretimi kaynağının güneş, rüzgâr, su ve  biyokütle gibi yenilenebilir kökenli olmasının sağlanması. Sektörümüz  enerji verimli cihazları piyasaya sunmakta. Yenilenebilir kökenli  elektrik tüketimi için de iki temel teknik yol var. İklimlendirme  yapılan binada çatıda güneş elektriği gibi yerinde enerji üreterek  tüketmek ve Yenilenebilir Enerji Kaynak Garanti (YEK-G) Sistemi ile  yeşil elektrik satın almak. Enerji piyasamızın yeni gücü YEK-G Belgesi  ile iklimlendirme karbon ayak izini düşürecek soğutma sanayicimizin,  ürünlerinde saklı enerji karbon ayak izi de düşecek ve böylece pazarda  ihracat gücü artacaktır” hususlarına dikkat çekti.

İklimlendirme sektörümüz gençlerimizi, şampiyonları bekliyor

26 Haziran Dünya Soğutma Günü temasının “Soğutma Şampiyonları: Daha
İyi Bir Dünya için Harika Kariyer” olarak seçildiğini ve gençlere  ilham vermenin hedeflendiğini belirten Prof. Karaosmanoğlu bitki,  hayvan ve mikroorganizmalarla birlikte yaşadığımız, ancak su ve kara  ekosistemlerimizi bozduğumuz, hasat yarattığımız gezegenimizi yeşil  toparlama seferberliğine başladığımız bu yıl, iklimlendirme sektöründe  başta teknik mesleklerden olmak üzere beyaz, mavi, yeşil yakalı yetkin  gençlere ihtiyacımız var. Gençlerimiz yerli ve çok uluslu markaların  yer aldığı, sivil toplum ve ihracat gücü yüksek sektörümüzde  kariyerlerinde ilerleyebilir ve doğası ile uyumlu yaşayan, ekosistem  ve iklim dostu, mutlu profesyoneller olabilirler” diyerek ülkemiz  iklimlendirme sektörüne emek verenlerin Dünya Soğutma Günü’nü kutladı.
    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey